2023 MICE Trendleri - STH Team
 

2023 MICE Trendleri

MICE sektörü 2023 yılında gerçekleşecek olan yüz yüze etkinliklerin 2019 yılından bile daha fazla yapılacağını öngörüyor

2022’nin sonlarına doğru yaklaşırken dünyanın birçok yerinde düzenlenen yüz yüze etkinliklerle beraber MICE sektörü güçlendi. Etkinlik planlayıcılarının birçoğu 2023’te gerçekleşecek olan yüz yüze etkinliklerin pandemi öncesi 2019 yılından bile daha sık yapılacağını ön görüyor.

Küresel MICE endüstrisi, yoğun geçen bir yaz tatili sezonunun ardından hız kesmeden yılbaşı öncesi etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Etkinlik planlayıcıları 2023 yılı yapılacak olan birçok yüz yüze etkinlik için hazırlıklar yapıyor.

Ekim 2022 Cvent raporunun sonuçlarına göre, Avrupa’da ve Birleşik Krallık’ta etkinlik planlayıcıları için yüz yüze etkinliklerin öncelikli olduğu görülmüştür. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 90’ı yüz yüze etkinliklere kaynak sağladıklarını belirtmiştir.

Cvent raporuna göre gelecek yıl için her 5 etkinlik planlayıcısından 4’ü yüz yüze etkinliklerin pandemi öncesinden bile daha yüksek oranda yapılacağını beklemektedir.Ayrıca Cvent raporuna göre planlamacıların %83’ünün 2023’te 2019’a kıyasla daha fazla yüz yüze etkinliğe ev sahipliği yapmayı bekledikleri bu da yüz yüze etkinliklerin güçlü bir şekilde geri dönüş yaptığını gösteriyor. Yüz yüze etkinliklerin artışı ile otel ve mekanların gelirleri de olumlu etkileniyor.

Anket sonuçları, etkinlik planlayıcılarının yüz yüze, sanal ve hibrit etkinlikleri içeren bir etkinlik program oluşturmaya öncelik verdiklerini vurguluyor. Ankette hangi tür etkinlikleri planlamayı tercih ettikleri sorulduğunda en çok ilgi gören yüzde 73 ile yüz yüze etkinlikler olurken, yüzde 62 sanal etkinlikler ve yüzde 33 hibrit etkinlikler planlandığını söylüyor.

2023-mice-trendleri

Cvent raporu, bu sonuçları etkinlik planlayıcılarının yüz yüze etkinliklerin önemini anladığı ve aynı zamanda da sanal ve hibrit etkinliklerin daha geniş kitleleri çekebilecek ve genel etkinlik stratejilerini gerçekleştirebilecek stratejik seçenekler olduğunu anladıkları şeklinde yorumluyor. Sanal ve hibrit etkinlik türlerine olan ilgi, aynı zamanda mevcut makro-ekonomik eğilimlerin ve ekonomik belirsizliğin bir yansıması olarak görülüyor.

Hibrit etkinlik modeli, yüz yüze ve sanal etkinliklere göre geri planda kalsa da, etkinlik planlayıcılarının üçte birinden fazlası yani yüzde 36’sı, mekânların canlı video şeklinde tasarlanmış etkinlik alanları sunmasını bekliyor. Bu durum, şirketlerin birden fazla formatı desteklemek için teknoloji becerilerinin de gelişkin olmasını gerektiriyor.

Cvent Avrupa Uluslararası satış başkan yardımcısı Graham Pope’a göre, oldukça yoğun olan etkinlik planlayıcıları zamandan tasarruf edebilmek adına dijital toplantı ortamında etkinlik alanı seçeneklerini en hızlı şekilde incelemek istiyor. Otellerin bu yüzden dijital kaynaklara kolay erişim sağlayabilmeleri oldukça önemli. Dijital kaynaklarını başarılı bir şekilde kullanabilen otellerin bu rekabette avantajlı olmaları bekleniyor.

2023-mice-trendleri

Ayrıca Pope ekliyor: “Etkinlik planlayıcıları makro-ekonomik faktörler ve diğer zorluklarla uğraşırken, mekânların esnek olması ve pazardaki karmaşıklıkları anladıklarını ve bunların üstesinden gelmek için etkinlik planlayıcılarıyla çalışmaya istekli olduklarını göstermeleri önemli. Günümüzün etkinlik planlayıcılarının ihtiyaçlarını başarıyla karşılayabilen konaklama profesyonelleri, önümüzdeki aylarda ve yıllarda MICE sektöründeki işleri kazanmak için iyi hazırlanmış olacaktır.”

Kaynak: indiaoutbound.info

Çeviri: Ecem Özkan