Avrupa Birliği ülkelerinde Covid19 kısıtlamaları ve seyahat koşulları nelerdir? – 1

Avrupa Birliği, sınırlarından kurtulmak için onlarca yıl harcadı. Koronavirüs ise onları geri getirdi.
Avrupa genelinde seyahat kısıtlamaları ile ilgili kapsamlı bir rehberi bu yazı dizimizde bulabilirsiniz.
Avrupa Birliği, sınırlarından kurtulmak için onlarca yıl harcadı. Koronavirüs ise onları geri getirdi.
Avrupa genelinde seyahat kısıtlamaları ile ilgili kapsamlı bir rehberi bu yazı dizimizde bulabilirsiniz.

 

Şubat 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Pandemi 2020’nin başlarında Avrupa’yı ilk kez vurduğunda, panikleyen ülkeler sınır kontrollerini eski haline getirdi; araba parçalarından lahanalara kadar her şeyi taşıyan insanlar ve kamyonlar, sınırları aşmak için büyük kuyruklarda günlerce bekledi. Çoğu hava yolculuğu sona erdi. Geçen yıl içinde, COVID-19 aşıları piyasaya çıktıkça bu engeller azaltıldı – ancak tamamen ortadan kalkmadı.

AB, Finlandiya’dan Portekiz’e kesintisiz bir seyahat bölgesi yerine, daha çok bağımsız ulusların bir kakofonisidir. Estonya’da geçerli olan seyahat kuralları Fransa’da aynı değildir. Varşova’nın Chopin Havalimanı’nda dolaşan bir gezgin, Dublin’de çok farklı bir karşılama ile karşılaşabilir.

 

AVUSTURYA

Giriş kuralları nelerdir?

Avusturya’ya girmek için aşı veya iyileşme kanıtının yanı sıra negatif bir PCR testi (72 saatten eski olmayan) taşımanız gerekir. Üçüncü aşısını olan veya COVID-19’dan iyileşen kişiler testten muaftır.

Aşı/iyileşme sertifikası veya negatif PCR testi gibi herhangi bir belge ibraz edemeyen yolcular, seyahat öncesi izin belgesini doldurmalı ve beşinci günden sonra negatif bir PCR testi sonucu ile sonlandırılabilecek 10 günlük karantinaya gitmelidir.

Hangi evraklar gerekli?

Bir virüs varyant alanından geliyorsanız veya aşılıysanız ancak PCR testi negatif olmadan geliyorsanız, seyahat öncesi izin formu doldurulmalıdır.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet. Yukarıda listelenenlerle aynı kurallar AB üyesi olmayan vatandaşlar için de geçerlidir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar, Avusturya her gün ortalama olarak milyon kişi başına 3.510 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 14.042 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 74,2’si tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Tüm aşılı ve iyileşenler için restoranlar, oteller, tiyatrolar, sinemalar sıkı koşullar altında yeniden açıldı. Mekanlar akşam 22:00’de kapanıyor.

 

BELÇİKA

Giriş kuralları nelerdir?
Tam aşılıysanız, AB içindeki ülkelerden özgürce seyahat edebilirsiniz. Tam aşı, son aşınızdan bu yana iki hafta geçmiş demektir. Belçika, EMA ve Covishield tarafından onaylanan tüm aşıları kabul etmektedir.

Hangi evraklar gerekli?

48 saatten fazla yurt dışında kaldıysanız, aşıları tam olsa bile Belçika’ya varışınızdan altı ay önce yolcu formunu doldurmanız gerekir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Ülkenizin renk koduna bağlıdır. Yeşil veya turuncu bir bölgeden seyahat ediyorsanız test yaptırmanız veya karantina altına girmeniz gerekmez. AB içinde kırmızı bir bölgeden seyahat ediyorsanız, tam olarak aşılanmamışsanız varışta test yaptırmanız gerekir. Brüksel’de kalıyorsanız ve tam olarak aşılanmadıysanız, karantinadan ancak ikinci testinizin sonucu belli olduktan sonra çıkabilirsiniz.

Oraya vardığımda ne yapabilirim? Restoranlara ve barlara ya da büyük etkinliklere gitmek için aşı kartınızı göstermelisiniz. Akşam mekanlar 23:00’e kadar açık. Aynı haneden olmadıkça, masa başına en fazla altı kişiye izin veriliyor. Düğün ve cenaze törenleri dışında kapalı mekanlarda özel toplantılar yasak.

 

BULGARİSTAN

Giriş kuralları nelerdir? Bulgaristan, ülkeleri COVID-19’un yayılmasına göre sınıflandırıyor ve renkli alanlarda gruplandırıyor. Giriş koşulları, kalkış ülkesinin rengine bağlıdır.

Kırmızı ülkelerden gelen yolcular, yalnızca AB/Schengen, Birleşik Krallık, Kuzey Makedonya, İsrail, Türkiye ve Sırbistan vatandaşı olmaları veya belirli kategorilerin (sağlık çalışanları gibi) parçası olmaları durumunda girebilirler. 7 Ocak itibariyle Bulgaristan varış koşullarını sıkılaştırdı. Yeni kurallara göre, Bulgaristan’ın kırmızı bölge listesindeki ülkelerden gelen yolcuların, varıştan 72 saat önce yapılan PCR testinin negatif olması ve AB Dijital COVID Sertifikası veya eşdeğer belgelere sahip olmaları gerekiyor. Çoğu AB ülkesi şu anda kırmızı olarak sınıflandırılıyor.

Yeşil ve turuncu ülkelerden gelen yolcular, AB Dijital COVID Sertifikası veya tam aşı, varıştan önceki altı ay içinde COVID’den iyileştiğini gösteren eşdeğer belgeleri varsa genellikle başka kısıtlamalar (10 günlük karantina gibi) olmadan girebilirler. Onaylı aşılar arasında Sinopharm ve Sputnik V bulunur.

Turuncu ve kırmızı ülkelerden gelen yolcular rastgele hızlı antijen testlerine tabi tutulabilir.

Hangi evraklar gerekli?

AB Dijital COVID Sertifikası veya eşdeğer belgeler; ve negatif bir PCR testi.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Yeşil ve turuncu ülkelerden gelen yolcular, AB Dijital COVID Sertifikası veya tam aşı, varıştan önceki altı ay içinde COVID’den iyileştiğini gösteren eşdeğer belgeleri varsa genellikle başka kısıtlamalar (10 günlük karantina gibi) olmadan girebilirler. Kırmızı ülkelerden gelen yolcular, yalnızca AB/Schengen, Birleşik Krallık, Kuzey Makedonya, İsrail, Türkiye ve Sırbistan vatandaşı olmaları veya belirli kategorilerin (sağlık çalışanları gibi) parçası olmaları durumunda girebilirler. Varıştan 72 saat önce yapılan PCR testinin negatif olması ve AB Dijital COVID Sertifikası veya eşdeğer belgelere sahip olmaları gerekir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar Bulgaristan her gün ortalama olarak milyon kişi başına 1.296 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 33.017 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 28,8’i tam aşılıdır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Diğer Avrupa ülkeleri gibi Bulgaristan da bazı kısıtlamalar getirdi. Genel olarak, müzelere, sinemalara ve tiyatrolara ziyaretler de dâhil olmak üzere birçok durumda bir AB COVID sertifikası veya eşdeğeri bir belge gereklidir.

Toplu taşıma, müzeler ve kiliseler dâhil olmak üzere halka açık kapalı alanlarda ve diğer insanlarla 1,5 metre mesafeyi korumanın mümkün olmadığı kalabalık açık alanlarda yüz maskelerinin kullanılması zorunludur.

 

HIRVATİSTAN

Giriş kuralları nelerdir?

Geçerli bir AB Dijital COVID Sertifikası varsa, vatandaşlığa bakılmaksızın doğrudan bir AB/Avrupa Ekonomik Alanı ülkesinden geliyorlarsa, bireyler kısıtlama olmaksızın Hırvatistan’a seyahat edebilirler.

Eğer böyle bir sertifikanız yoksa AB üyesi ülkelerde kullanılan veya DSÖ tarafından onaylanmış iki doz aşı aldığınızı gösteren 365 günden eski olmayan bir sertifika ile yine de giriş yapabilirsiniz. Ayrıca, aşının üzerinden 14 gün geçmiş olması koşuluyla, bir doz Johnson & Johnson’a sahip olduğunuza dair 365 günden daha eski olmayan bir sertifika ile de başvurabilirsiniz. Tek bir Pfizer, Moderna, AstraZeneca veya Sputnik V aşısı da sizi, 22 ila 42 gün içinde ülkeye sokabilir.

COVID pozitifseniz ve AB ülkelerinde kullanılan bir doz aşı aldıysanız, Hırvatistan’ı da ziyaret edebilirsiniz. Aşılanmadıysanız, varışta 72 saatten eski olmayan bir negatif PCR test sonucu veya 48 saatten eski olmayan bir negatif antijen testi sonucu sağlamanız gerekecektir. Geldikten sonra da bir test yapabilirsiniz ve test negatif çıkana kadar kendinizi izole etmeniz gerekecektir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

AB/AEA vatandaşıysanız, AB/AEA vatandaşının aile üyesiyseniz veya bir AB ülkesinde uzun süredir ikamet ediyorsanız, AB Dijital COVID Sertifikanız, başka bir aşı sertifikanız veya negatif test sonucunuz varsa Hırvatistan’a girebilirsiniz.

Kırmızı listede yer alan bir ülkeden gelen yolcuların girişine izin verilmemekte ve bu listede yer alan ülkelerden özel epidemiyolojik düzenlemelerin geçerli olduğu bir ülkeden gelen yolcular için özel tedbirler alınması gerekmektedir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar, Hırvatistan her gün ortalama olarak milyon kişi başına 2.153 vaka kaydetti. Şimdiye kadar korona virüse bağlı yaklaşık 13.625 ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 53,9’u tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Kafeler, kulüpler ve restoranlar açıktır ancak sokağa çıkma yasağı ve kapasite kurallarına tabidir. Sosyal mesafenin korunamadığı dış mekanlarda olduğu gibi iç mekanlarda da maske zorunlu.

 

ÇEK CUMHURİYETİ

Giriş kuralları nelerdir?

Yolcular, varıştan sonra sırasıyla 48 veya 72 saat içinde bir antijen veya PCR testi yapmalıdır (yerleşik olmayanlar için PCR testi zorunludur). Tüm yolcular, geldikten sonraki beşinci ve yedinci günler arasında bir PCR testi yapmalıdır.

COVID-19 geçirmiş olmak, bir Çek vatandaşını veya bir ziyaretçiyi testten muaf tutmaz. Ancak, ek doz aşı yaptıran yolcular hem kalkış öncesi hem de varış testinden muaf tutulurken, tam aşılı yolcular sadece varış testinden muaftır. 1 Şubat’tan itibaren, bir aşı sertifikası dokuz ay boyunca geçerli hale gelmiştir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet, Çek Cumhuriyeti’nin COVID rehberlik sitesinde belirtilen test ve/veya aşılama kurallarına uyarak.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar, Çek Cumhuriyeti her gün ortalama olarak milyon kişi başına 2.798 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 37.114 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 63,1’i tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Otellere, restoranlara ve diğer eğlence tesislerine yalnızca aşı sertifikası veya iyileşme kanıtı olanların girmesine izin verilir.

 

DANİMARKA

Giriş kuralları nelerdir?

Danimarka’ya giriş yapan tüm yolcular, aşılı olsalar bile geldikten sonra antijen testi (48 saat içinde) veya PCR testi (72 saat içinde) yapmalıdır. Transit geçiş yapanlar veya yük taşıtları kullananlar gibi istisnalar için bazı muafiyetler geçerlidir.

Bir AB/Schengen ülkesinden veya düşük riskli üçüncü bir ülkeden geliyorsanız, tecrit şartı yoktur. Yüksek riskli bir ülkeden gelenler, tam olarak aşılanmadıkça veya COVID’den kurtulmadıkça, varışta 10 gün boyunca tecrit edilmelidir. İzolasyon, altıncı günde veya sonrasında negatif bir PCR testi ile sona erebilir.

Hangi evraklar gerekli?

Yukarıdaki giriş şartlarına bağlı olarak aşılanmış veya yakın zamanda negatif bir test sonucuna sahip olunduğuna dair belgeler.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet. Gereksinimler ayrıca ülkenizin risk etiketine de bağlıdır.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar, Danimarka her gün ortalama olarak milyon kişi başına 7.610 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 3.674 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 81,2’si tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Restoranlara ve diğer kültürel mekanlara giriş, aşı kartı veya yakın zamanda negatif bir koronavirüs testi gerektirir. Danimarka, 1 Şubat’tan itibaren tüm yurt içi koronavirüs kaynaklı kısıtlamaları kaldırma kararı aldı.

 

ESTONYA

Giriş kuralları nelerdir?

Son altı ay içinde tamamen aşı olduysanız veya COVID-19’dan iyileştiyseniz Estonya’ya serbestçe girebilirsiniz. 1 Şubat itibariyle, Estonya tam aşılamayı, sonuncusu son dokuz ay içinde olmak üzere iki aşı veya sonuncusu geçen yıl içinde olmak üzere üç aşı olarak tanımlamaktadır.

Aşısızsanız veya daha önce COVID-19 geçirmediyseniz ve 14 günlük enfeksiyon oranı 100.000’de 200’ün üzerinde olan “kırmızı” bir ülkeden seyahat ediyorsanız, varışta yedi gün karantinaya almanız gerekir.

Hangi evraklar gerekli?

“Kırmızı” olarak sınıflandırılan ülkelerden Estonya’ya giriş yapan aşısız yolcuların varıştan üç gün öncesine kadar bu formu doldurmaları gerekmektedir. AB üyesi olmayan ülkelerin çoğundan aşılanmamış yolcular ve COVID-19’dan iyileşen kişiler de varışta negatif bir COVID-19 testi sunmalıdır.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet, aşı olduğunuz sürece, Estonya’ya hangi amaçla ve hangi ülkeden olursa olsun seyahat edebilirsiniz. Ancak aşılanmamış bir AB vatandaşıysanız, Estonya’ya yalnızca temel nedenlerle girebilirsiniz – bunlar iş, eğitim veya ailelerine katılmayı içerir. Başka bir deyişle, aşılanmamış AB üyesi olmayan vatandaşlar Estonya’ya eğlence veya turizm için seyahat edemezler.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar, Estonya her gün ortalama olarak milyon kişi başına 3.793 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 2.023 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 62,4’ü tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Aşı olduysanız veya yakın zamanda bir COVID-19 iyileşmesine dair kanıtınız varsa, hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Barlar, sinema salonları, konser salonları, müzeler, kaplıcalar, saunalar ve spor etkinlikleri, 18 yaş ve üstü için aşılı olduğunuzu veya iyileştiğinizi kanıtlamanız ve kimliğinizle birlikte göstermeniz şartıyla size açıktır. Bu yerlerin kapanış saati ise 23:00.

Ancak aşısızsanız, yukarıda belirtilen yerlerden hiçbirine giremeyeceğiniz veya restoranlarda yemek yiyemeyeceğiniz için Estonya’nın tadını çıkarmak daha zor olacaktır.

 

FİNLANDİYA

Giriş kuralları nelerdir?

Son altı ay içinde COVID19 geçirdiyseniz ve bunu kanıtlamak için AB Dijital COVID Sertifikasına sahipseniz veya iyileştiyseniz ya da bir doz kabul edilmiş aşınız varsa Finlandiya’ya girebilirsiniz. Bu senaryolardan herhangi birinde, varışınızdan önceki 48 saat içinde yapılmış negatif bir testi (PCR veya antijen) sunmanız gerekir.

Hangi evraklar gerekli?

AB ülkelerinden gelen yolcular, AB ile COVID sertifikaları konusunda bir denklik anlaşması imzalamış ülkelerden gelen yolcular gibi AB Dijital COVID Sertifikalarını gösterebilirler. Finlandiya hükümeti, ziyaretçilere önlemler ve kısıtlamalar hakkında bilgi veren ve ücretsiz bir test rezervasyonu yapmalarına izin veren “Finentry” uygulamasını indirmenizi tavsiye ediyor.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet, aşı olmanız veya iyileşmeniz ve testinizin negatif çıkması şartıyla. Aksi takdirde, sağlık hizmeti, diplomatik veya ulaşımla ilgili işler yapmak veya ailevi sebeplerden dolayı seyahat etmek gibi “temel” bir nedenle seyahat ettiğinizi kanıtlamanız gerekir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar Finlandiya, her gün ortalama olarak milyon kişi başına 1.059 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 1.919 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 74,3’ü tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Finlandiya, bir COVID-19 pasaportu işletiyor, ancak giriş için onları talep etmek barlar ve restoranlar gibi mekanların bireysel kararlarına bağlı. Restoranlar 18.00’de kapanmak zorundayken, barlar da sınırlı saatlerde çalışıyor.

Kaynakça:

www.politico.eu