Avrupa Birliği ülkelerinde Covid19 kısıtlamaları ve seyahat koşulları nelerdir? – 2 - STH Team
 

Avrupa Birliği ülkelerinde Covid19 kısıtlamaları ve seyahat koşulları nelerdir? – 2

Avrupa genelinde seyahat kısıtlamaları ile ilgili yazı dizimizin ikinci bölümünde, Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta ve Yunanistan hakkında bilgi bulabilirsiniz. Hangi ülkeler hangi belgeleri istiyor, Covid rakamları ve kısıtlamalar neler?
Avrupa genelinde seyahat kısıtlamaları ile ilgili yazı dizimizin ikinci bölümünde, Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta ve Yunanistan hakkında bilgi bulabilirsiniz. Hangi ülkeler hangi belgeleri istiyor, Covid rakamları ve kısıtlamalar neler?

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir

 

Şubat 2022 tarihinde güncellenmiştir.

ALMANYA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-almanya

Giriş kuralları nelerdir?

12 yaşında veya daha büyük olan herkes, aşı veya iyileşme kanıtı veya negatif bir test sunmalıdır. “Endişe verici bölgelerden” (Türkiye dâhil) gelenler, aşılı olsalar bile ayrılmadan önce negatif test göstermelidir. Giriş için geçerli olması için, bir PCR test sonucunun 72 saatten eski olmaması ve bir antijen sonucunun 48 saatten eski olmaması gerekir. Bir varyant alanında kaldıktan sonra, antijen sonucu 24 saatten daha eski olamaz.

Hangi evraklar gerekli?

Yüksek riskli veya endişe verici bölgelerden gelen tüm kişiler, bir giriş formu doldurmalıdır.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Prensip olarak, insanlar Almanya’ya İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn’dan ve AB tarafından belirlenen diğer ülkelerin bir listesinden serbestçe girebilir ve diğer tüm ülkelerden tam aşılı kişiler girebilir. Son on gün içinde yüksek riskli bir ülkede 14 gün kalan yolcular, 10 gün boyunca kendilerini tecrit etmelidir. Negatif bir COVID-19 testi kanıtı göstermesi ve aşı durumlarından bağımsız olarak iki hafta karantinaya alması gereken Alman uyruklu ve sakinleri dışında Birleşik Krallık’tan seyahat edenlerin Almanya’ya girişi yasaklandı.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar, Almanya her gün ortalama milyon kişi başına 1.661 vaka kaydetti. Şimdiye kadar korona virüse bağlı yaklaşık 117.488 ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 72,9’u tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

2G kuralı (sadece aşılanmış ve iyileşmiş kişiler için giriş) gerekli olmayan mağazalarda, tiyatrolar veya sinemalar gibi kültürel mekanlarda, ayrıca restoranlarda ve büyük etkinliklerde geçerlidir. 28 Aralık’tan itibaren kulüpler ve diskolar kapalı ve özel toplantılar 10 kişiyle sınırlı hale getirildi. Büyük spor müsabakaları boş stadyumlarda yapılacak. Almanya’nın 16 federal eyaletinden bazıları aşı veya iyileşme sertifikasına ek olarak negatif test talep ediyor ve toplu taşımayı kullanmak için negatif test veya sertifika gerekebiliyor. Toplu taşıma gibi kapalı alanlarda maske takmak zorunludur; bazı eyaletler FFP2 maskelerinin takılmasını zorunlu kılarken, diğerleri FFP2 veya cerrahi maskelere izin vermektedir. Bazı eyaletlerde aşılanmamış kişiler için ek kısıtlamalar uygulanır.

 

FRANSA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-fransa

Giriş kuralları nelerdir?
Avrupa Birliği, Andorra, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, Vatikan Şehri veya İsviçre’den tam aşılı yolcuların kalkış öncesi teste girmeleri gerekmez.

Diğer tüm yolcular, aşılama durumundan bağımsız olarak, ya negatif PCR testi (seyahatten sonraki 48 saat içinde) ya da antijen testi (seyahatten sonraki 24 saat içinde) göstermelidir. Aşılanmamış Avrupalı ​​gezginler aynı test gerekliliklerine tabidir.

Bu kuralın muafiyetleri, sınır ötesi çalışanlar, iş ile ilgili acil seyahatler ve işlerini yürüten nakliyeciler tarafından yapılan seyahatler için geçerlidir, ancak muafiyetten yararlanmak için seyahatinizin nedenlerini kanıtlayan bir belge göstermeniz gerekecektir.

Turuncu listedeki bir ülkeden geliyorsanız, yalnızca “zorlayıcı bir nedeniniz” varsa ve yola çıkmadan 48 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış bir PCR testi veya antijen testi negatif gösterebiliyorsanız Fransa’ya girmenize izin verilir. Ülkeye giriş yaptığınızda, gönüllü olarak yedi gün boyunca kendinizi tecrit etmeniz gerekecek. Kırmızı listedeki bir ülkeden geliyorsanız, yalnızca “zorlayıcı bir nedeniniz” varsa varışta test edilmeniz ve güvenlik güçleri tarafından denetlenen 10 günlük zorunlu bir karantinaya girmeniz kaydıyla giriş yapabilirsiniz. Kırmızı liste ülkeleri arasında Afganistan, Beyaz Rusya, Botsvana, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eswatini, Gürcistan, Lesoto, Malavi, Mauritius, Moldova, Karadağ, Mozambik, Namibya, Pakistan, Rusya, Güney Afrika, Surinam, Tanzanya, Türkiye, Ukrayna, ABD, Zambiya ve Zimbabve yer alıyor.

Hangi evraklar gerekli?

Girmek için, yukarıda açıklanan durumlar için aşı veya negatif test kanıtı göstermeniz gerekecektir. Fransa yalnızca EMA tarafından tanınan aşıları kabul etmektedir.

Bunun da ötesinde, COVID-19 enfeksiyonu belirtilerinizin olmadığını ve son 14 gün içinde COVID-19 testi pozitif çıkan bir kişiyle temas halinde olmadığınızı belirten yeminli bir beyan göstermeniz gerekecektir.

Fransa’ya giriş yapan AB yolcularının da EU-PLF formunu doldurmaları gerekirken, turuncu veya kırmızı listedeki bir ülkeden gelen kişilerin éOS – Yolcu Formu’nu doldurmaları gerekecektir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet, “zorlayıcı bir nedeniniz” varsa veya yeşil listedeki bir ülkeden (Arjantin, Japonya veya Avustralya gibi; tam liste burada) geliyorsanız ve yukarıda listelenen kurallara uyuyorsanız ziyaret edebilirsiniz.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar, Fransa her gün ortalama olarak milyon kişi başına 5.345 vaka kaydetti. Şimdiye kadar korona virüse bağlı yaklaşık 130.082 ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 75,9’u tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Fransa’da herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması yok, ancak restoranlara, barlara, sinemalara, müzelere, tiyatrolara gitmek için aşı kartı veya negatif test içeren geçerli bir COVID-19 geçiş kartı göstermeniz gerekecek. Şehir merkezlerinde maske takma zorunluluğu bulunuyor.

15 Ocak’tan bu yana, iki aşamalı aşı ile aşılanan 18 yaşın üzerindeki tüm kişiler, COVID-19 geçişlerinin uzatılması için son enjeksiyonlarından veya enfeksiyonlarından en geç yedi ay sonra bir destek aşısı olduklarını kanıtlamak zorunda. PCR ve antijen Fransa’da testlerin maliyeti 22 € ile 45 € arasındayken, otomatik testlerin fiyatı eczanelerde 5,20 € ile sınırlandırılmıştır.

 

İRLANDA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-irlanda

Giriş kuralları nelerdir?

Tam aşıları olan veya son altı ayda COVID’den kurtulduğunu kanıtlayabilen kişiler, negatif bir test sonucu göstermeden İrlanda’ya girebilirler. Aşı olmayanların ve iyileşme kanıtı gösteremeyenlerin ülkeye giriş için 72 saat içinde alınan PCR test sonucunun negatif olması gerekmektedir. İnsanlar aşı veya iyileşme durumlarını AB Dijital COVID Sertifikasını veya tanınmış bir eşdeğerini kullanarak gösterebilir. Karantinaya gerek yok.

Avrupa Komisyonu’nun önerisi doğrultusunda, 1 Şubat’tan itibaren aşı olmak, yalnızca seyahatten önceki 270 gün içinde ilk aşılarınızı yaptırmışsanız geçerli olacaktır.

İrlanda Cumhuriyeti’ne Kuzey İrlanda’dan giriyorsanız, aşı, iyileşme veya test sonucu gibi herhangi bir kanıt göstermenize gerek yoktur.

Hangi evraklar gerekli?

Son 14 günü Kuzey İrlanda’da geçirdiyseniz ve oradan geliyorsanız, bir yolcu formu doldurmanız gerekir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet. İrlanda için farklı değerlendirilen herhangi bir ülke bulunmamaktadır.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada İrlanda, her gün ortalama olarak milyon kişi başına 1.049 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 6.136 koronavirüs kaynaklı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 77,6’sı tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

22 Ocak itibariyle, İrlanda hükümeti yürürlükte olan önlemleri önemli ölçüde gevşetmiştir. Artık barlar ve restoranlar normal açılış saatlerinde çalışabilir ve artık akşam 8’de kapanmak zorunda değildir. Gece kulüpleri yeniden açılabilir ve ağırlama mekanlarına girmek için aşı veya iyileştiğini kanıtlamanız gerekmez. Artık insanların evdeki sosyal ilişkilerinde veya dışarıda veya içeride etkinliklere katılabilecek insan sayısında sınır yok. İrlanda, “aşamalı dönüş” olarak adlandırdığı ofise kademeli bir dönüş başlatıyor. Bununla birlikte, bazı önlemler 28 Şubat’ta gözden geçirilene kadar kalacak: Toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda maske takmayı ve COVID benzeri semptomlarınız varsa kendini izole etme zorunluluğunu içeriyor.

 

İTALYA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-italya

Giriş kuralları nelerdir?

AB ülkeleri, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Andorra ve Monako’dan gelen yolcular, aşı veya koronavirüsten kurtulmuş olduklarını gösteren bir COVID-19 aşı pasaportu ile İtalya’ya girebilirler. Ek olarak, tüm yolcuların negatif sürüntü testi (son 48 saat içinde moleküler veya İtalya’ya girmeden önceki son 24 saat içinde antijen) olması gerekir. Bu koşullar yoksa, beş günlük zorunlu karantina uygulanacak ve sonunda negatif test yapılması gerekiyor.

Hangi evraklar gerekli?

Tüm gezginlerin bir yolcu bulma formu doldurması gerekir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Malavi, Mozambik, Namibya veya Eswatini’de kalan veya buradan transit geçen kişilerin İtalya’ya girişleri yasaklandı. Suudi Arabistan, Arjantin, Avustralya, Bahreyn, Kanada, Şili, Kolombiya, Endonezya, Japonya, Kuveyt, İsrail, Yeni Zelanda, Peru, Katar, Ruanda, Birleşik Krallık, BAE, Güney Kore, Singapur, ABD, Ukrayna, Tayvan, Hong Kong ve Uruguay’dan gelen yolcular, 72 saat gerçekleştirilen negatif bir test sonucu veya İtalya’ya varmadan 24 saat önce yapılan bir antijen testi yanı sıra aşı kartı göstermelidir. Aksi takdirde beş günlük zorunlu karantina uygulanacak ve sonunda negatif test (moleküler veya antijen) istenecektir. Kanada, Japonya ve ABD’den gelen yolcular ise virüsten kurtulduklarına dair kanıt ile İtalya’ya girebilirler.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada İtalya, her gün ortalama olarak milyon kişi başına 2.654 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 145.159 koronavirüs kaynaklı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 75,8’i tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Toplu taşıma araçlarına, barlara, restoranlara, otellere, spor salonlarına, gece kulüplerine ve stadyumlara erişim için aşı kartı veya virüsten kurtulmuş olduğunuza dair kanıt isteniyor.

 

İZLANDA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-izlanda

Giriş kuralları nelerdir?

Aşı olduysanız, ayrılmadan en geç 72 saat önce yapılmış bir negatif PCR veya hızlı antijen testi sunmanız gerekir. Kendi kendine yapılan testler geçerli sayılmıyor. İzlanda, EMA veya WHO tarafından izin verilen aşıları kabul eder.

Aşılı olsun ya da olmasın, 14 günden daha kısa bir süre önce teşhis konulduysa İzlanda’ya giremezsiniz. Kalkıştan en fazla 72 saat önce yapılmış bir negatif PCR veya antijen testi sunmanız gerekecektir.

Yukarıdakilerden hiçbirine sahip değilseniz, 72 saatten eski olmayan bir negatif PCR test sonucunun kanıtını göstermeniz gerekir. Ayrıca varışta beş gün karantinaya almanız ve kendi kendine tecrit sürenizin sonunda başka bir test yaptırmanız gerekecek. Konaklama belirli şartları yerine getirdiği sürece evde karantinaya alabilirsiniz.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

AB dışından geliyorsanız ve tüm aşılarınız varsa, uçağa binmeden 72 saatten daha eski olmayan bir PCR testine sahip olmanız koşuluyla ülkeye giriş izniniz vardır. Covid-19’u olmayan aşılanmamış üçüncü ülke vatandaşlarının temel seyahat için İzlanda’ya girmeleri yasaklandı. İzlanda tarafından onaylanmış bir ülkeden seyahat ediyorsanız veya örneğin İzlanda’da ikamet eden bir akrabanızı ziyaret ediyorsanız bu kısıtlamalardan muaf olabilirsiniz.

Hangi evraklar gerekli? İzlanda’ya giren herkes ön kayıt yaptırmak zorundadır.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada İzlanda, her gün ortalama olarak milyon kişi başına 3.900 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 46 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 77,4’ü tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

İçeride veya dışarıda en fazla 50 kişi toplanabilir. Mağazalar veya toplu taşıma gibi sosyal mesafe kurallarına uyulmaması gereken yerlerde maske takmanız gerekecek. 500 kişiye kadar olan etkinlikler, hızlı testlerin kullanılması ve misafirlerin iletişim bilgileri ile kayıt altına alınması ve tahsis edilen koltuklara oturması şartıyla gerçekleştirilebilir. Yüzme havuzlarına, kaplıcalara, spor salonlarına ve kayak alanlarına gidebilirsiniz, ancak kapasitelerinin yüzde 75’i ile sınırlıdırlar. Alkollü restoran ve mekanlar saat 22:00’de yeni müşterilere kapılarını kapatmak zorunda, mevcut müşteriler için ise kapanış saat 23:00’dadır.

 

LETONYA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-letonya

Giriş kuralları nelerdir?

Tüm yolcular için bir yolcu bulma formu gereklidir. Letonya, bir yolcunun menşe ülkesine ve aşı durumuna göre girişi kısıtlar. AB’nin COVID sertifikası ve aşı, iyileşme veya test kanıtı gösteren tanınmış üçüncü ülke sertifikaları kabul edilir.

Bir gezgin “çok yüksek riskli” bir ülkeden gelmiyorsa, test veya karantinaya gerek kalmadan, tam aşılı veya COVID’den iyileşmiş olanlar için zorunlu olmayan seyahatlere izin verilir. Letonya, AB, AEA, Birleşik Krallık veya İsviçre’den gelen kişiler için kabul edilebilir bir seyahat nedenleri listesi sunmaktadır.

Aşılanmamış veya henüz COVID olmayanlar için, bir ülkenin risk düzeyine bağlı olarak, test ve kendi kendine tecrit kombinasyonuna bağlı olarak girişe izin verilir. Uçağa binişten sonraki 72 saat içinde PCR testi veya uçağa binişten sonraki 48 saat içinde antijen testi kabul edilir. Test için muafiyetler Letonya’nın rehberlik sitesinde bulunabilir. Bir cenazeye katılmak, çocuk veya akraba bakımı, istihdam, eğitim veya sağlık hizmeti almak için seyahat edenler gibi, testi negatif çıkan aşısız diplomatlar da 10 günlük izolasyon şartından muaftır.

2 Aralık itibariyle, Riga Uluslararası Havalimanı’ndaki yolcular için ücretsiz PCR testleri mevcuttur.

Hangi evraklar gerekli?

Seyahate çıkmadan önce doldurulması gereken bir kayıt formu mevcuttur.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet, ülkenizin risk düzeyine bağlı olarak aşılama veya iyileşme gerekliliklerini karşıladığınız veya test ve karantina gerekliliklerini yerine getirdiğiniz sürece… İstisna, çok yüksek riskli ülkelerden (seyahat amacına bağlı olarak AB, AEA, Birleşik Krallık ve İsviçre hariç) belirli muafiyetler uygulanmadıkça zorunlu olmayan seyahatlerin yasaklandığı yolcular içindir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada Letonya, her gün ortalama olarak milyon kişi başına 3.428 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 4.846 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 68,8’i tam aşılıdır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

25 Ocak’tan itibaren işyerinde, mağazalarda, toplu taşıma araçlarında ve diğer halka açık yerlerde tıbbi maske veya valfsiz solunum cihazı (FPP2-FFP3) kullanılmalıdır. Tıbbi maskeler veya solunum cihazları, aşılanmış veya iyileşmiş kişiler tarafından da kullanılmalıdır. Eğitim kurumlarında personel ve öğrenciler, önceden merkezi olarak dağıtılan tıbbi olmayan (kumaş) yüz maskelerini kullanmaya devam edebilirler.

 

LİTVANYA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-litvanya

Giriş kuralları nelerdir?
En fazla 180 gün önce pozitif bir COVID testi aldıysanız veya en az 14 gün önce Johnson & Johnson, BioNTech-Pfizer, Moderna veya AstraZeneca aşıları ile aşı olduysanız, test ve kendi kendine izolasyon gereklilikleri geçerli değildir. Bunun istisnası, menşe ülkenizin Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin AEA dışı ülkeler kara listesinde yer almasıdır.

Yakın zamanda COVID’den kurtulmadıysanız veya aşılanmadıysanız, ECDC yönergelerine göre giriş gerekliliklerine uymanız gerekecektir. Bu, kırmızı, koyu kırmızı veya gri olarak işaretlenmiş bir ülkeden geliyorsanız, varışınızdan sonraki 72 saat içinde PRC testinin negatif veya 48 saat içinde antijen testi yaptırmanız ve 10 gün boyunca kendi kendine tecritte kalmanız gerektiği anlamına gelir. En erken yedinci günde PCR testi yaparsanız izolasyon süresini kısaltabilirsiniz – negatif bir test sonucu alırsanız, kendi kendine izolasyon süresini kısaltmak için bir başvuru formu doldurabilirsiniz.

Turuncu listedeki bir ülkeden geliyorsanız, kendinizi izole etmeniz gerekmez, ancak 72 saat içinde negatif bir PRC testi veya varışınızdan sonraki 48 saat içinde bir antijen testi almış olmanız gerekir. Ayrıca varışınızın üçüncü ve beşinci günleri arasında başka bir PCR testi yaptırmanız gerekecektir.

Menşe ülkeniz yeşil listedeyse, 72 saat içinde bir PCR testi veya 48 saat içinde bir antijen testi yapmanız yeterlidir.

Hangi evraklar gerekli?

Aşı veya COVID iyileşme durumunuzu kanıtlayan bir sertifikaya ihtiyacınız olacak. Ülkeden geçiş yapıyor veya ülkeye varıyor olsanız da, yolculuktan en geç 48 saat önce bir yolcu formu doldurmanız gerekecek.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Aşılanmış olsanız veya COVID’den kurtulduğunuza dair kanıtınız olsa bile, kara işaretli, AEA dışı bir ülkeden gelen yetişkinlerin 72 saat içinde negatif bir ÇHC testi veya varıştan sonraki 48 saat içinde bir antijen testi almış olmaları gerekir. Test sonuçlarınız ister olumlu ister olumsuz olsun, varışta 10 gün boyunca kendinizi izole etmeniz gerekecektir. Ayrıca, yolcu formunu varıştan en geç 48 saat önce doldurmanız gerekecektir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada, Litvanya her gün ortalama olarak milyon kişi başına 2.680 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 7.815 koronavirüs kaynaklı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 69’u tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Litvanya’da oteller, kaplıcalar, restoranlar ve diğer turistik yerler, aşı olan, COVID’den iyileşen veya 48 saat geçerli ücretli bir PCR veya antijen testi yaptıran kişiler için hizmet vermektedir.

 

LÜKSEMBURG

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-lüksemburg

Giriş kuralları nelerdir?

AB, Schengen bölgesi, San Marino, Andorra, Monako ve Vatikan’dan tam aşılı yolcular Lüksemburg’a kısıtlama olmaksızın seyahat edebilirler. Tam aşılanmış olmanız, size son bir AstraZeneca, BioNTech/Pfizer veya Moderna dozu verildiği veya tek Johnson & Johnson aşınızın üzerinden iki hafta geçtiği anlamına gelir. Önceki 180 gün içinde koronavirüsten iyileştiyseniz ve tek bir aşı aşısı olduysanız, 14 günlük bir bekleme süresinden sonra da tam aşılanmış olarak kabul edileceksiniz. Seyahatinizden önceki altı ay içinde koronavirüsten kurtulduğunuzu kanıtlayabilirseniz, kısıtlama olmadan da seyahat edebilirsiniz.

Son altı ayda aşılanmadıysanız veya COVID’iniz yoksa, uçuşunuzdan 72 saat önce yapılan bir PCR testi sertifikası veya 48 saat içinde yapılan hızlı bir antijen testi ile seyahat edebilirsiniz.

Hangi evraklar gerekli?

Seyahat edenler sınırda ve aşı, iyileşme veya negatif test gerektiren halka açık yerlerde bir AB Dijital COVID Sertifikası gösterebilirler.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Üçüncü ülke vatandaşlarının, menşe ülke onaylanmış seyahat listesinde yer almadığı, seyahatin zorunlu kabul edildiği veya yolcunun tam aşılı olduğu durumlar dışında 2021’in sonuna kadar Lüksemburg’a seyahat etmeleri yasaklanmıştır.

14 Ocak 2022’ye kadar, Botsvana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve dahil olmak üzere Afrika ülkelerinden yapılan tüm seyahatler için ek sağlık önlemleri geçerlidir. Varışlarından 14 gün önce bu ülkelerde kalan yolcuların Lüksemburg’a indiklerinde bir COVID testi yaptırmaları, yedi gün karantinada kalmaları ve altıncı günde başka bir test yaptırmaları gerekiyor. Bu, transit yolcular için geçerli değildir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada Lüksemburg, her gün ortalama olarak milyon kişi başına 3.639 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 947 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 67,7’si tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Restoranlar, barlar, kafeler, sinemalar ve tiyatrolar aşılanmış, COVID’den iyileşmiş veya negatif test gösterebilecek kişilere saat 23:00’e kadar açıktır. Büyüklüklerine göre farklı sıhhi kurallarla kapalı ve açık hava toplanmalarına izin verilmektedir. Açık havada yapılacaklar, Sağlık Müdürlüğü tarafından önceden kabul edilmiş bir sağlık protokolüne tabi tutulmadıkça 200 kişiyi geçemez. Mağazalarda ve süpermarketlerde, toplu taşıma araçlarında ve 10’dan fazla kişiden oluşan herhangi bir toplantıda maske takmanız gerekir.

 

MACARİSTAN

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-macaristan

Giriş kuralları nelerdir?

Avusturya, Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Ukrayna’dan karayolu veya demiryolu ile giriş için herhangi bir kısıtlama veya gereklilik yoktur. Hava yoluyla seyahat ederken, bireylerin aşı kartı, son altı ay içinde COVID’den iyileştiği veya PCR testinin negatif olması gerekir.

Hangi evraklar gerekli?

Dijital bir COVID sertifikası kabul edilir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Macaristan, AB dışındaki ülkelerle bir dizi ikili anlaşmaya sahiptir.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada, Macaristan her gün ortalama olarak milyon kişi başına 1.557 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 41.151 koronavirüs kaynaklı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 63,1’i tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Macaristan’da herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

 

MALTA

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-malta

Giriş kuralları nelerdir?

AB’nin geri kalanını içeren bir “kırmızı bölge” ülkesinden geliyorsanız, bir Halk Sağlığı Seyahat Beyanı ve yolcu formu doldurmanız gerekir. Tamamen aşı olduğunuzu kanıtlayan bir sertifika ile seyahat edebilirsiniz. 12 yaşından büyük çocukların yalnızca tek doz aşı yaptırmış olmaları yeterlidir.

Malta, BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson’ı tanır. Malta makamları, veren ülkenin aşı politikasına göre, COVID’den iyileşmeyi gösteren tanınmış aşı sertifikalarını ve ayrıca bir doz onaylanmış aşıyı kabul eder. Geçerli bir aşı sertifikanız yoksa ve kırmızı bölgeli bir ülkeden geliyorsanız, Malta’ya varışınızdan 72 saat önce PCR testinin negatif olması ve yetkililer tarafından tanınan bir otelde 14 gün karantinada kalmanız gerekir. Oda başına gecelik 100 € ücrete tabidir. Halk sağlığı yetkilileri tarafından gerçekleştirilen herhangi bir PCR testi ise 120 € ücrete tabidir.

Hangi evraklar gerekli?

Ziyaretçiler bir Halk Sağlığı Seyahat Beyanı ve yolcu bulma formu doldurmalıdır.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Yukarıdaki kurallar, AB üyesi olmayan kırmızı bölge ülkeleri için geçerlidir. Yolcular sadece “koyu kırmızı bölge” ülkelerinden “istisnai durumlarda” gelebilir ve özel izin gereklidir. Negatif bir PCR testine ihtiyacınız olacak ve masrafları size ait olmak üzere 14 gün karantinaya alınırsınız.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada, Malta her gün ortalama olarak milyon kişi başına 535 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 541 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 85,6’sı tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Restoranlara, snack barlara, barlara ve kulüplere girmek istiyorsanız bir aşı sertifikası göstermeniz gerekecektir. Bu mekanlarda yeme-içme dışında her zaman maske takın. Belirtiler geliştirirseniz, hükümet otelinizde kalmanızı veya insanlardan uzak durmanızı ve +35 621324086 numaralı telefondan Malta’nın COVID-19 halk sağlığı yardım hattını aramanızı veya covidtest.gov.mt adresinden çevrimiçi bir test rezervasyonu yaptırmanızı ister. Hükümet, test sonucunuzu aldığınızda ne yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

 

YUNANİSTAN

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-yunanistan

Giriş kuralları nelerdir?

En az 7 Şubat’a kadar ülkeye giriş yapan 5 yaş üstü tüm yolcuların aşılı olup olmadığına bakılmaksızın girişten 72 saat önce yapılmış PCR testinin negatif olması veya 24 saat içinde yapılan hızlı testin negatif olması gerekmektedir. Türkiye, Rusya, Çin ve Yunanistan’ın Balkan komşuları da dâhil olmak üzere 16 ülkeden aşılanmamış sakinlerin varışta başka bir testten geçmeleri gerekiyor. Yunan makamları tarafından rastgele testler de havaalanında gerçekleştiriliyor.

Hangi evraklar gerekli?

Tüm yolcuların en geç 23:59’a kadar bir yolcu bulma formu doldurmaları gerekmektedir. Yunanistan’a gelmeden önceki gün her aile için bir PLF gönderilmelidir. Rastgele testler de Yunan makamları tarafından yapılmaktadır.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Aynı kurallar çoğu AB üyesi olmayan ülke için de geçerlidir. Yunanistan’a kara sınırlarından giriş yapan yolcular için haftalık 1.500 yolcu limiti bulunmaktadır. Türkiye ile deniz bağlantıları kısıtlanmıştır.

COVID durumu nedir?

27 Ocak’a kadar olan haftada, Yunanistan her gün ortalama olarak milyon kişi başına 1.730 vaka kaydetti. Şimdiye kadar yaklaşık 23.083 koronavirüs bağlantılı ölüm gerçekleşti. Nüfusun yaklaşık yüzde 69,9’u tamamen aşılanmıştır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

En az Ocak ayının sonuna kadar, tüm eğlence mekânları, barlar ve restoranlar gece yarısı kapanmalı, ayakta müşteri ve müzik olmamalı ve masa başına en fazla altı kişiye izin vermelidir. Aşı kartı olmayanların bar, restoran, kafe, sinema, tiyatro, perakende satış mağazaları ve spor salonları gibi kapalı mekânlara girmesi yasaktır. Aşısız kişiler sadece eczaneler ve süpermarketler gibi bazı temel kapalı mağazalara girebilirler.

 

Kaynakça:

www.politico.eu