Avrupa Birliği ülkelerinde Covid19 kısıtlamaları ve seyahat koşulları nelerdir? - STH Team
 

Avrupa Birliği ülkelerinde Covid19 kısıtlamaları ve seyahat koşulları nelerdir?

Covid 19 salgını koşullarında, Birleşik Krallık, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn, Norveç, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya hangi seyahat şartlarını ve belgeleri istiyor, kısıtlamalar neler ve orada neler yapabilirsiniz?

Avrupa genelinde seyahat kısıtlamaları ile ilgili yazı dizimizin son bölümünde, Birleşik Krallık, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn, Norveç, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya hakkında bilgi bulabilirsiniz. Hangi ülkeler hangi koşulları ve belgeleri istiyor, kısıtlamalar neler ve orada neler yapabilirsiniz? Tüm bu soruların yanıtları yazımızda…

Şubat 2022 tarihinde güncellenmiştir.

BİRLEŞİK KRALLIK (İNGİLTERE-KUZEY İRLANDA-İSKOÇYA-GALLER)

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir

 

Giriş kuralları nelerdir?

11 Şubat’tan itibaren, tam aşılı yolcuların artık varışta test yapmasına gerek yok. Tam aşılı yolcular için kalkış öncesi test gereklilikleri zaten düşürülmüştü.

İngiltere’ye giriş yapan aşısız yolcular, seyahatlerinden iki gün önce negatif bir çıkış öncesi testi (PCR veya antijen) yaptırmalı ve varıştan sonraki ikinci gün bir PCR testi yaptırmalıdırlar. PCR testleri pozitif olmadıkça karantinaya alınmaları gerekmez.

Kuzey İrlanda’ya seyahat etme kuralları, aşı durumunuza ve seyahat ettiğiniz veya geçtiğiniz ülkelere bağlıdır. Kuzey İrlanda’da aktif bir kırmızı ülke listesi bulunmamakla birlikte belirli bir ülkede vakalar aniden yükselirse, onu kırmızı liste ülkesi olarak yeniden tanımlayabilirler.

İskoçya’ya girişlerde tam aşılı sayılmak için, Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech, Sinopharm, Sinovac, kovaksin, Novavax (Nuvaxovid ve Covovax) aşılarından birinin ikinci dozunu almış olmanız gerekir.

Galler’e gitmeden önce 18 yaş ve üstü tüm aşılanmamış yolcuların, PCR veya LFT koronavirüs (COVID-19) testinin negatif olduğuna dair kanıta sahip olmaları gerekir. Bunlar ücretsiz NHS testleri olmamalıdır. Özel bir test sağlayıcısından (GOV.UK’de) testler için rezervasyon yapmalı ve ödeme yapmalısınız. Birleşik Krallık vatandaşı olsanız bile bu şartlar geçerlidir. Olumsuz bir test sonucunun kanıtı olmadan Galler’e gelirseniz, 500 £ para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Hangi evraklar gerekli?
Tüm yolcuların Birleşik Krallık’a varışlarından 48 saat önce bir yolcu bulma formu doldurmaları gerekmektedir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?
Evet, aşı durumunuza bağlı olarak yönergeleri takip ettiğiniz sürece ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Dünya Sizin
HOLLANDA

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-hollanda

 

Giriş kuralları nelerdir?

Güvenli kabul edilen (düşük riskli) bir ülkeden seyahat ediyorsanız, uçağa binmeden önce yalnızca bir sağlık beyanı doldurmanız yeterlidir. Hollanda hükümeti, insanlara varıştan sonra bir test yaptırmalarını tavsiye ediyor. Yüksek riskli bir ülkeden seyahat ediyorsanız, varışta aşı, iyileşme veya negatif test sonucunun kanıtını göstermeniz gerekecektir. Destek aşısı olan kişilerin karantinaya girmesine gerek yoktur. Bir AB/Schengen ülkesinden seyahat edenler için, kalkıştan 48 saatten daha eski olmayan bir PCR testi veya kalkıştan 24 saatten daha eski olmayan bir antijen testi kabul edilebilir.

Hangi evraklar gerekli?

Hava yolu ile seyahat ediyorsanız, uçağa binmeden önce bir sağlık beyanı doldurmalısınız.

AB dışından mı geliyorsunuz?

Hâlihazırda Hollanda, AB/Schengen bölgesi dışından, yüksek riskli ülkelerden gelen veya başka bir endişe kaynağı olan ziyaretçiler için AB’ye giriş yasağı uygulamaktadır. Yasaktan muaf ülkelerden seyahat eden ziyaretçiler için, ayrılmadan en geç 24 saat önce aşı kanıtı ve olumsuz bir test sonucu göstermeniz gerekecektir. AB dışında yüksek riskli bir bölgeden seyahat ediyorsanız, aşı kanıtı veya Dijital COVID Sertifikası taşımanıza rağmen negatif test sonucu göstermeniz gerekmektedir. Aşısız seyahat edenler veya çift iğneli ancak güçlendirici aşı yaptırmamış kişilerin 10 gün boyunca kendi kendilerini karantinaya almaları gerekmektedir. Destek aşısı olan kişilerin karantinaya girmesi gerekmez.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Çoğu mağaza, restoran ve kültürel mekan açıktır ancak zorunlu kapanış saati 22:00’dir. Çalışma saatlerinde mağazalar sıkı önlemlere tabidir: Oturmadığınız sürece kapalı alanlarda yüzünüzü kapatmak zorunludur ve 13 yaşından büyük herkesin belirli kamusal alanlarda bir koronavirüs giriş kartı göstermesi gerekir. Hollanda’da COVID önlemlerinin herhangi birini ihlal etmek 95 € para cezasına neden olabilir.

 

İSPANYA

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-ispanya

 

Giriş kuralları nelerdir?

AB Dijital Yeşil Sertifikası olan yolcular, tam aşı kursunu tamamladıktan 14 gün sonra risk altındaki bir AB ülkesinden İspanya’ya seyahat edebilirler. İspanya, EMA ve WHO tarafından izin verilen tüm aşıları kabul etmektedir. Bunlara BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları ile Sinopharm ve Sinovac aşıları dâhildir.

COVID’den iyileşen yolcular, yolcunun ilk pozitif testinden 11 gün sonra ve bu tarihten sonra altı aya kadar geçerli olduğu kabul edilen iyileşme sertifikasına sahip bir AB Dijital Yeşil Sertifikası sunabilir.

Tam olarak aşılanmamış yolcular, uçuşlarından 72 saat öncesine kadar gerçekleştirilen negatif bir PCR testi veya İspanya’ya varışlarından önceki 48 saat içinde gerçekleştirilen bir antijen testi sunmalıdır. AB ve risk altındaki ülkeler listesinde olmayan üçüncü ülkelerden gelen kişiler, herhangi bir aşı veya test kanıtı göstermeden İspanya’ya girebilirler.

Hangi evraklar gerekli?

Hava veya deniz yoluyla gelen tüm yolcuların yolcu bulma formlarını doldurmaları ve varışta ateşlerini ölçmeleri gerekmektedir. Koronavirüs enfeksiyonlarındaki ani artışlar, bölgesel düzeyde ek kısıtlamaların getirilmesine neden oldu.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Yolcular, tam aşılama kursunun tamamlanmasından 14 gün sonra geçerli sayılan bir aşı sertifikası sunmalıdır. Sertifikalar İspanyolca, İngilizce, Fransızca veya Almanca olmalı veya resmi bir kurum tarafından İspanyolca’ya çevrilmiş olmalıdır. Yüksek riskli bir ülkeden gelen yolcular, aşı durumlarına bakılmaksızın negatif bir COVID testi sunmalıdır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

COVID ile ilgili kısıtlamalar İspanya’da bölgesel düzeyde kararlaştırılıyor, bu da kuralların bölgeler arasında farklılık gösterdiği anlamına geliyor. Aragon, Balear Adaları, Bask Ülkesi, Katalonya, Galiçya, Murcia, Navarre ve Valensiya bölgeleri, barlara, restoranlara, kültürel mekânlara ve otellere erişim için AB Dijital Yeşil Sertifikaları (veya eşdeğerleri) gerektirir. Ulusal düzeyde, kapalı alanlarda, tüm toplu taşıma araçlarında ve güvenli mesafenin sağlanamadığı açık hava etkinliklerinde maske takılmalıdır.

 

İSVEÇ

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-isvec

 

Giriş kuralları nelerdir?

İsveç, uyruğu ne olursa olsun, AB ve İsviçre’deki ülkelerden İsveç’e seyahat edenlere giriş yasağını kaldırdı. Yasak, AB dışından gelen ve aşılama veya iyileşme kanıtı sunması veya giriş için negatif bir test yapması gereken ziyaretçiler için yürürlükte kalmaya devam ediyor.

Hangi evraklar gerekli?

AB gelen ziyaretçiler için giriş düzenlemeleri normale döndü, yani yalnızca geçerli bir seyahat belgesi ve uygun olduğunda bir Schengen vizesi gereklidir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

İsveç, Mart 2022’nin sonuna kadar Avrupa Birliği dışındaki çoğu ülkeden zorunlu olmayan seyahatleri yasaklamaya devam edecek. COVID sertifikası veya negatif bir test sonucu şeklinde aşı veya iyileşme kanıtı sunabilenler için muafiyetler mevcuttur.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Artık halka açık etkinliklere, barlara, restoranlara, alışveriş merkezlerine veya toplu taşıma araçlarına girmek için bir COVID sertifikası ibraz etme zorunluluğu yoktur. Enfeksiyon ve hastaneye yatışlarda artış olmazsa 1 Nisan’da kalan kısıtlamaların kaldırılması bekleniyor.

 

İSVİÇRE VE LİHTENŞTAYN

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-isvecre

 

Giriş kuralları nelerdir?

En fazla bir yıl önce COVID’den iyileştiğinizi kanıtlayabilirseniz veya geçerli bir aşı sertifikanız varsa İsviçre’ye seyahat edebilirsiniz. Aksi takdirde, varışta 72 saatten eski olmayan bir negatif PCR testi veya 48 saatten eski olmayan bir negatif hızlı antijen testi ibraz etmeniz gerekir. Girişten dört ila yedi gün sonra, iki testten birini tekrarlamanız gerekecektir.

Hangi evraklar gerekli?

Ziyaret edenler bir giriş formu doldurmalıdır.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet, ancak “sakıncalı ülkelerden” girerken, aşılı yolcular bile olumsuz bir test sonucu sunmalıdır. Bu ülkelerden gelen tüm yolcular varışta 10 gün karantinaya almak zorunda kalacaklar.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

İsviçre nispeten hafif önlemler aldığı için COVID sertifikası ile temelde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Toplu taşımada ve halka açık kapalı alanlarda maske takmak zorunludur.

 

NORVEÇ

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-norvec

 

Giriş kuralları nelerdir?

Ziyaretçiler, aşıları varsa ve yeşil geçiş veya eşdeğeri ile kanıtlayabilirlerse karantina veya kalkış öncesi test olmadan girmekte özgürdürler, ancak girişte test etmelidirler. Yeşil, turuncu, kırmızı veya koyu kırmızı ülkelerden gelen aşısız yolcular, varıştan 24 saat önce yapılan COVID testi negatif olmalı ve ayrıca ülkeye girişte antijen testi yaptırmalıdır. Pozitif test, 24 saat boyunca ateş olmadığı sürece altı gün sonra sona erebilecek izolasyonla sonuçlanacaktır.

Hangi evraklar gerekli?
Tüm yolcuların Norveç’e giriş için bir seyahat kayıt formu doldurmaları gerekmektedir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet. Ancak aşılanmamışlarsa, gezginlerin varıştan 24 saat önce yapılan negatif bir COVID testi göstermeleri ve bir kez Norveç topraklarında bir antijen testi yapmaları gerekecektir.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

İnsanlar toplu taşıma araçlarında, taksilerde ve sosyal mesafenin mümkün olmadığı mağazalarda yüz maskesi takmak zorunda. Bar ve restoranlarda alkol servisi yasaklanacak. İşletmelerin, insanların mağazalarına girmeleri için COVID yeşil geçişlerini taramaları gerekmemektedir; müşterilerin bir metrelik bir mesafeyi korumalarına yardımcı olmaları istenmektedir.

 

POLONYA

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-polonya

 

Giriş kuralları nelerdir?

AB, Schengen Bölgesi veya Türkiye’den tam olarak aşılanmış, son altı ay içinde COVID-19’dan kurtulmuş veya varıştan önceki 48 saat içinde yapılan COVID-19 test sonucu negatif olan yolcuların karantinaya girmesi gerekmez. Bu, AB COVID pasaportu veya Lehçe veya İngilizce diğer resmi sertifikalarla kanıtlanabilir. Böyle bir kanıtı olmayanlar girişte yedi günlük karantinaya girmek zorunda kalacaklar. Sınırı geçtikten 48 saat sonra bir test yaptırırsanız ve olumsuz bir sonuç alırsanız karantinadan muaf olabilirsiniz (kabul edilen tek testler bir laboratuvar tarafından yapılan PCR veya antijendir; yolcular için ödeme yapmak zorundadır).

Hangi evraklar gerekli?

Polonya sınırını uçakla geçen herhangi bir kişi, check-in işleminden önce, hava yolu personeli tarafından sağlanan formu kullanarak elektronik olarak veya kâğıt üzerinde bir yolcu bulma formu doldurmak zorundadır.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Schengen bölgesi dışından seyahat eden kişiler, aşıları olmuş veya daha önce hastalığa yakalanmış olsalar bile, negatif COVID-19 test sonucu göstermelidir. Test, varıştan en fazla 24 saat önce yapılmalıdır. Test sonucu negatif çıkan ve aşı olan veya iyileşenler karantinaya alınmayacak. Diğerlerinden yedi günlük karantina yapmaları istenir.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Toplu taşıma, mağazalar, kültür ve kamu kurumları dâhil olmak üzere tüm halka açık kapalı alanlar, ziyaretçilerin koruyucu bir yüz maskesi takmasını zorunlu kılar. Toplu taşıma yüzde 75, barlar, restoranlar, sinemalar, dini tesisler, tiyatrolar, spor salonları ve benzeri siteler yüzde 30 kapasiteyle çalışıyor.

 

ROMANYA

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-romanya

 

Giriş kuralları nelerdir?

Güney Afrika, Zimbabve, Namibya Malavi, Mozambik, Lesotho, Eswatini ve Botswana’dan gelen yolcular 14 gün karantinaya alınmalı ve varışta sekizinci gün ikinci bir test ile PCR testi yaptırmalıdır. Sarı veya kırmızı bölgedeki ülkeler için de karantina gereklidir. Aksi takdirde, AB veya Romanya tarafından verilmiş bir Dijital Yeşil Sertifika veya tanınmış bir eşdeğeri sahipleri karantinadan muaf tutar. Hükümet tarafından seyahat öncesi negatif bir test istenmese de, karantina 10 güne kadar kısaltılabilir ve bazı havayolları uçağa binmeden önce bir test yapılmasını şart koşar. Romanya’da kalış süreniz 72 saatten azsa, negatif bir testin sunulması üzerine karantina gerekli değildir.

Hangi evraklar gerekli?

Romanya’ya girişte bir beyan belgesi doldurmak gerekiyor.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Evet, ancak ülke risk düzeyine bağlı olarak, COVID-19’dan aşı iyileşmesi kanıtı olmayanlar için karantina gerekebilir.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Kapalı alanlarda maske takmak zorunludur ve mağazalara, alışveriş merkezlerine, restoranlara ve kapalı kamusal alanlara girişte negatif test veya aşı kanıtı gerekir. Ziyaretçiler ayrıca olumsuz bir testle konaklama tesislerinden de yararlanabilirler.

 

SLOVAKYA

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-slovakya

 

Giriş kuralları nelerdir?

Aşılanmış yolcular, AB Yeşil Geçiş Belgesi veya kendi ülkeleri tarafından verilen ve ilgili ulusal makamın mührüne sahip veya elektronik olarak doğrulanabilir İngilizce bir aşı sertifikası ibraz edebiliyorlarsa karantinaya almak zorunda değildirler.

Tüm aşısız yolcular, asemptomatik olmaları durumunda 10. günde çıkabilecekleri kendi kendine izolasyona gitmelidir.

Yüksek riskli Omicron bölgeleri için kurallar: Omicron varyantı için yüksek riskli kabul edilen ülkelerden gelen tüm yolcular, aşılanmış veya daha önce COVID kapmış olsalar bile istisnasız karantinaya alınmalıdır.

Hangi evraklar gerekli?

Aşı durumlarından bağımsız olarak tüm yolcular, Slovak topraklarına giriş yaptıktan sonra en geç burada kayıt yaptırmalı ve ayrıca bir yolcu bulma formu doldurmalıdır. Tüm yolcular, istendiğinde kayıtlarının kanıtını sunabilmelidir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Belirli ülkelerden gelen yolcular, aşı durumlarına bakılmaksızın, muaf ülkelerden gelmiyorlarsa 72 saatten daha eski olmayan bir PCR testinden geçmelidir. 12 yaşından küçük çocuklar PCR gerekliliğinden muaftır.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Geçen Kasım ayında artan vakaları durdurmak için 90 günlük bir sokağa çıkma yasağı uyguladıktan sonra, Slovakya işletmeleri yeniden açmaya başladı, ancak kapasite sınırlamaları getirdi. Maske takmak tüm halka açık yerlerde ve toplu taşımada kapalı alanlarda zorunlu olmaya devam ediyor. Restoranlar ve barlara yalnızca aşılanmış veya iyileşmiş kişiler kabul edilebiliyor.

 

SLOVENYA

 

avrupa-birligi-ulkelerinde-covid19-kisitlamalari-ve-seyahat-kosullari-nelerdir-slovenya

 

Giriş kuralları nelerdir?

COVID-19’dan 180 gün önce iyileştiğinizi kanıtlayabiliyorsanız, geçerli bir aşı sertifikanız veya 48 saatten eski olmayan bir PCR testiniz varsa girebilirsiniz. Bu arada, negatif hızlı antijen testi 24 saatten eski olmamalıdır. 18 yaş ve üstü tüm kişiler için aşı ve iyileşme sertifikaları yalnızca 270 günden daha eski olmayanlar için geçerlidir.

Hangi evraklar gerekli?

Aşı sertifikası, ülkeye giriş yapan kişinin Biontech/Pfizer, Moderna, Rusya Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Merkezi, Sinovac Biotech, Sinopharm, AstraZeneca veya Serum Enstitüsü tarafından üretilen ikinci doz koronavirüs aşısını aldığını gösteriyorsa geçerlidir. Johnson & Johnson tarafından üretilen aşının tek dozu da kabul edilmektedir.

AB dışından ziyaret edebilir miyim?

Hükümetin düzenli olarak güncellediği bir listedeki ülkelerden birinden geliyorsanız, AB dışından ülkeye – zorunlu olmayan seyahatler de dâhil olmak üzere – yine de girebilirsiniz.

Oraya vardığımda ne yapabilirim?

Barlar ve restoranlar açık, ancak tesislere girmeden önce aşı olduğunuzu, negatif test sonucunuzu veya bir koronavirüs enfeksiyonundan kurtulduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Açık kamusal alanlarda kültür veya spor etkinliklerinin düzenlenmesine izin verilmez, ancak sabit oturma düzenine sahip kapalı kamusal alanlarda izin verilir. Bu durumlarda, diğer tüm koltuklar boş bırakılmalıdır, yüz maskesi kullanımı zorunludur ve tüm katılımcılar test edilmiş, aşılanmış veya iyileşmiş olmalıdır.

 

Kaynakça:

www.politico.eu