Daha Fazla Sükunet ve Kendi İçine Seyahat – STH Team
 

Daha Fazla Sükunet ve Kendi İçine Seyahat

Turizmin yükselişe geçtiği son 30 yılda, daha fazla gezgin, dünyanın ne büyük ve muhteşem bir gezegen olduğunu keşfetti. Vahşi doğadan, egzotik güzelliklere, hızlı şehir hayatından, tarihi ve kültürel zenginliklere kadar pek çok farklı rotada, eğlenceden iş seyahatlerine, romantik gezilerden tek başına çıkılan macera tatillerine uzanan geniş bir yelpazede seyahat hizmetleri de çeşitlendi.

Turizmin yükselişe geçtiği son 30 yılda, daha fazla gezgin, dünyanın ne büyük ve muhteşem bir gezegen olduğunu keşfetti. Vahşi doğadan, egzotik güzelliklere, hızlı şehir hayatından, tarihi ve kültürel zenginliklere kadar pek çok farklı rotada, eğlenceden iş seyahatlerine, romantik gezilerden tek başına çıkılan macera tatillerine uzanan geniş bir yelpazede seyahat hizmetleri de çeşitlendi. Değişim devam ediyor. 2019 yılında kişisel gelişim ve değişim için çıkılan seyahatlerin artması bekleniyor. İnsanlığın güzellikleri keşfederken kendi iç yolculuklarına da önem verecekleri tahmin ediliyor.

Doğaya ve Kendi İçine Seyahat

2019 yılının turizm trendleri denince ilk sırada, doğa yürüyüşleri, tırmanışlar ve aktif bir gezi rotası arayışı geliyor. Doğanın içinde keşif yapılırken kendi içine doğru seyahat etmek isteyenler özellikle Ayuverdik yoga seanslarına katılabilecekleri Hindistan ve diğer Asya rotalarını tercih edecek. Wayanad’da ormanın içinde yıldızlara bakarak akşam yemeğini yemek, Kanada kayalıklarını aşmak, İzlanda’da bisiklete binmek ve Çin Seddi boyunca bir yürüyüşü deneyimlemek isteyenlerin artması bekleniyor.

 

dogayla-kendi-icinde-seyahat

Yeşil Seyahat

Yeşil Seyahat, hem “Ekoturizm” hem de “Sürdürülebilir Seyahat” anlamına geliyor. Gün geçtikçe, çevreye duyarlı ve doğayla gerçekten iç içe olmak isteyen kesim artıyor. Doğal yaşam alanları, milli parklar ve büyük şehirler dışında dünyanın güzelliklerini keşfetmek isteyenlere uygun çevreci tesislerin sayısı da çoğalıyor. Tren ve tekneyle seyahatin de aynı kapsamda arttığını söylemek mümkün. Daha az karbon izi bırakıp uzun süreli seyahat planları yapanlar için ekonomik ve alternatif rotalar mevcut.

Sezon Dışı Seyahatler

Deniz güneş ve kumsal tatili ile sınırlı tatil anlayışı değişmeye başlıyor. Yoğun dönemlerde, tur programı yorgunluğu yaşamak istemeyenler, farklı sezonlarda dünyanın farklı yüzlerini keşfetmeye başlıyor. Daha hesaplı bir seyahat yapmak isteyen, daha sakin bir yolculuğu tercih eden ve daha dingin manzaralar görmek isteyen gezginler artık kış destinasyonlarına göz atıyor.
Kış sporlarını tercih edenler de artıyor. Kayak, snowboard, dağ tırmanışı gibi kış temalı kaçışlar ve genel olarak karlı yamaçlara yakın tatil köylerinde dinlenmek, 2019 için seyahat trendlerinin başında geliyor.

 

sezon-disi-seyahatler

 

Tadı Damağınızda Kalacak Maceralar

Ünlü şeflerin elinden hazırlanan lezzetli bir sofraya kim oturmak istemez? Pek çok gezgin artık otantik yemek deneyimleri yaşamak için uzaklara gidiyor. Farklı lezzetler, farklı tat ve kokular arayan kaşifler için Güneydoğu Asya her zaman popüler. Tabi ki hangi lezzeti aradığınız da önemli, şarap tadımları için farklı, otantik yiyecekler için farklı rotalar söz konusu. 2018’de gurme şovların daha çok takip edildiği ve ülke kültürlerinde gastronominin daha fazla ön plana çıkarıldığı göz önünde bulundurulursa, gastronomi ve turizmin birlikteliğinin artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.

Orta Asya Yükselişte

Özbekistan’ın vize sürecini basitleştirme kararı, ülkenin turkuaz mimarisini, İpek Yolu tarihini ve fütüristik şehirleri keşfetmeye hevesli gezginlerde bir patlama yarattı. Ancak turizm dalgası sadece Özbekistan’la sınırlı değil. Komşu Türkmenistan da bölgenin zengin tarihi, tarihi kalıntıları ve eşsiz kültürel deneyimleri sayesinde sıcak bir merkez olmayı başarıyor. Karakum Çölü’nün ortasındaki 70 metrelik genişlikte Darvaza Krateri’ni ziyaret edip, Cehennem Kapısı’nda yıldızların altında kamp yapmayı tercih edenler hızla artıyor.

 

orta-asya-yukseliste

 

Anahtar Kelime “Kişiselleştirme”

Seyahat planlarını yaparken, gezginlerin 2018 yılında en önem verdiği noktalardan biri kişiselleştirme idi. Gerek mobil telefondan araştırma ve rezervasyon yapma oranın %80’lere varan oranda artması, gerekse süratli karar verme alışkanlıklarının gelişmesi, kişinin kendi tercihlerine uygun seyahat önerilerinin daha fazla rağbet gördüğünü ortaya koyuyor..