Dünyanın En İlginç 5 Yeri – STH Team
 

Dünyanın En İlginç 5 Yeri

Kimi gizemi hala çözülemeyen bir uygarlığa ait, kimi doğanın bir şaheseri. Dünyada görülmesi gereken en ilginç yerleri merak edenler, yanıtları yazımızda bulabilirler.

Kimi gizemi hala çözülemeyen bir uygarlığa ait, kimi doğanın bir şaheseri. İşte dünyada görülmesi gereken en ilginç yerler:

1.Machu Picchu

15. yüzyıldan kalma bir İnka kalesi olan Machu Picchu Peru’nun Cusco bölgesinde yer alıyor ve deniz seviyesinden 2430 metre yükseklikteki bir yağın yamacında yer alıyor. “Eski Zirve” anlamına gelen Machu Picchu 1911 yılında keşfedildi ve hem doğal hem de kültürel anlamda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 

dunyanin-en-ilginc-bes-yeri

 

2. Kırmızı Plaj

Çin’in Panjin şehrinin güney batısındaki Liaohe Nehri Deltası’nda yer alan kırmızı plaj, adını bir tür deniz otu türünün kırmızı görünümünden alır. Tuzlu-alkali topraklarda yetişen bu deniz otu, sonbaharda alev kırmızısı rengine bürünür ve ortaya muhteşem bir manzara çıkar.

 

kirmizi-plaj

 

3. Uyuni Tuz Gölü

Bolivya’da bulunan Uyuni Tuz Gölü dünyanın en büyük tuz gölüdür. 3653 metre yükseklikteki Uyuni Tuz Gölü, yağmur yağdığında dev bir ayna gibi görünür. Vizesiz ülkelerden olan Bolivya’da Uyuni Tuz Gölü mutlaka görülmelidir.

4.Taş Orman

Magadaskar adasının batısında bulunan Taş Orman, milyonlarca yıl süren erozyon sonucu meydana gelmiştir. Yerel adı “Tsingy” olan Taş Orman’a Madagaskar dilinde “çıplak ayakla yürünemeyen yer” denilmesinin sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi iğne ucu gibi sivri kayalıklar. Taş Orman UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan oluşumlardan biri.

 

tas-orman

 

5.Mavi Göl

İzlanda denilince akla jeotermal gölleri, Kuzey Işıkları ve inanılmaz doğası geliyor. 38 derecelik masmavi sularıyla kar manzarası eşliğinde yüzebileceğiniz Mavi Göl, eşsiz bir deneyim sunuyor. Mavi Göl’ün suyunun tedavi edici ve gençleştirici etkisi olduğu da söyleniyor.