Hırvatistan’ın Güzel Başkenti Zagreb - STH Team
 

Hırvatistan’ın Güzel Başkenti Zagreb

Eğlenceli, canlı ama bir o kadar sakin ve düzenli... Tarihi mimarisi, leziz yiyecekleri ve kültür hayatı ile hem gözünüz, hem mideniz, hem ruhunuz doyacak. İşte Zagreb’te yapılabilecek 16 eğlenceli etkinlik...

Zagreb’i keşfetmenin bu kadar eğlenceli olmasının bir nedeni, gerçekten iki şehrin bir arada olmasıdır: Yukarı Şehir ve Aşağı Şehir. Tepelik Yukarı Şehir, kuleleri ve dolambaçlı sokakları olan en eski kısım iken Aşağı Şehir daha büyük, daha düz ve parklar, barlar, restoranlar ve ilginç dükkanlarla dolu. Yukarı Şehir’de başlayıp Aşağı Şehir’de biten ve bir günlük gezi de dahil olmak üzere Zagreb’de yapılacak en iyi 16 etkinliği yazımızda bulabilirsiniz.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler

 

1.Dolac’ta alışveriş yapın

Zagreb sakinleri, Dolac Market’te sergilenen en iyi ve en taze üründe ısrar ediyor. “Zagreb’in göbeği” olarak bilinen pazarda meyve, sebze, peynir, et, balık, ev yapımı bal, zeytinyağı ve likör tüm Hırvatistan’dan geliyor. Bu pazar tüm kentin toplandığı bir piknik alanına dönüşüyor. Pazar girişinde yer alan “Kumica” heykeli, yumurtalarını ve ev yapımı peynirlerini satmak için Dolac’a gelen köylü kadınları temsil ediyor

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-dolac

 

2. Tkalciceva Caddesi’ndeki Eski Zagreb’i Deneyimleyin

Zagreb’in en renkli caddesi, bir zamanlar tepedeki iki Kaptol ve Gradec yerleşimini ayıran bir dereydi. Tkalciceva’daki alçak evler bir zamanlar kumaş, sabun, kağıt ve alkollü içecekler üreten atölyelerdi. Şimdi bu otantik sokaklarda pastaneler, takı ve aksesuar satan küçük butikler, kafeler ve barlar bulacaksınız.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-tkolciceva

 

3. Lotrscak Kulesi’ne Tırmanın

Bu çarpıcı kule, orijinal 13. yüzyıl surlarının korunmuş tek parçasıdır. Kapılar gece için kilitlenmek üzereyken çanlar kasaba halkını uyarırdı. Çanlar hala her gün öğle saatlerinde çalar. 130 desibelde, patlama Zagreb’de ve hatta banliyölerde duyuluyor. Saatinizi ona göre ayarlayabilirsiniz!

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-lotrscak-kulesi

 

4.Strossmayerova’da Mola Verin

1872’den kalma bu sakin, yapraklı gezinti yolu, Zagreb’in halka açık ilk yürüyüş yoluydu. “Stross” olarak bilinen cadde, adını 19. yüzyılda Hırvatistan’ın kültürel canlanmasının lideri olan Piskopos Strossmayer’den almıştır. Heykeli yakındaki bir bankta olan şair Antun Matos’un favori mekanıydı. Belki de Yukarı Şehir’in muhteşem manzarası karşısında büyülenmişti.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-strossmayerova

 

5.St Marks Kilisesi’ndeki Mozaikleri Görün

Bu renkli çatı kiremitleri Hırvatistan Krallığı, Dalmaçya ve Slavonya ile Zagreb şehrinin armasını temsil ediyor. 13. yüzyıldan kalma kilise, 19. yüzyılın sonunda Mirogoj mezarlığından sorumlu Alman mimar Herman Bollé tarafından elden geçirildi. Kilise, Hırvatistan’ın hükümet binalarını içeren San Marco Meydanı’nı tanımlar: Sabor (Parlamento) Banski dvori (Vali Sarayı) ve Anayasa Mahkemesi. Cumartesi, Pazar ve tatil günleri öğlen saatlerinde yapılan nöbet değişimini kaçırmayın.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-stmarks-kilisesi

 

5.Zagreb Katedrali’ni Ziyaret Edin

Meryem Ana’nın Göğe Kabulü Katedrali’nin yükselen kuleleri, Zagreb’in silüetini tamamlıyor. Katedralin inşaatı 13. yüzyılda başladı ve Zagreb tarihi boyunca devam eden değişiklikler, eklemeler ve yenilemeler yapıldı. Dış kısım büyük ölçüde neo-gotik ama zengin bir şekilde dekore edilmiş sunaklar, barok tarzındadır.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-zagreb-katedrali

 

6.Bitmiş İlişkiler Müzesi’nde Aşka Saygı

Bitmiş İlişkiler Müzesi’nin girişinde şu yazıyor: “İnsana zarar veren ‘kişisel gelişim’ tavsiyelerinin aksine bu müze, biten ilişkinin ardından duygusal çöküntü içinde olanlara daha yaratıcı bir yolla iyileştirme imkânı sağlıyor: müzeye katkıda bulunarak. Müzede Türkiye’den de 2 eser yer alıyor. Başka hikayelere ilgi duyuyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-bitmis-iliskiler-muzesi

 

7.Gric Tüneli’nde Dolaşın

1943’te vatandaşları bombalardan korumak için inşa edilen Gric Tüneli, Yukarı Şehir’in altındaki gizli tünel ağının bir parçası. Tünel, yaz sıcağından ve kış rüzgarlarından serin bir sığınak olmasının yanı sıra çeşitli sanatsal veya kültürel sergilere de ev sahipliği yapıyor.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-gric-tuneli

 

8.Dünyanın En Kısa Fünikülerine Binin

Zagreb’in füniküleri sadece 66 metredir ve 64 saniye sürer, ancak Aşağı Şehir’den Yukarı Şehir’e aceleyle gitmek için oldukça uygun bir yoldur. 1890 yılında buharla çalıştırıldığında inşa edilen küçük teleferik, Zagreb’in ilk toplu taşıma aracıydı. Araba, Aşağı Şehir’deki Tomiceva’dan her 10 dakikada bir Lotrscak kulesinin eteğine gidiyor ve 28 yetişkin alabiliyor.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-funikuler

 

9.Alternatif Zagreb’i Keşfedin

Belki de Zagreb, diğer Avrupa başkentlerine kıyasla daha makul fiyatlı olduğu için, sanatçılar ve şairler burayı benimsemişlerdir. Onların uğrak yerlerini keşfetmek için iyi bir yer, Jelacic Meydanının doğusunda, alternatif Zagreb’in kalbi olan Marticeva Caddesidir. Sıra dışı kafeler, zanaatkar dükkanları ve küçük galeriler, Zagreb’i bu kadar canlı yapan yaratıcılığın çıkış noktalarıdır.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-alternatif-zagreb

 

10.Le Bistro Esplanade’de Strukli Yiyin

Esplanade, Zagreb’in en iyi oteli olup, Doğu Ekspresi günlerine Art Deco bir geri dönüştür. Amiral gemisi restoranları, kaliteli mutfağın gastronomik bir cenneti olan Zinfandel’s. Le Bistro, aynı zamanda kremalı bir Zagreb spesiyalitesi olan strukli ile tanınan mükemmel bir restorandır. Burada tadacağınız lezzetler belleğinizde iz bırakacak türden…

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-le-bistro-esplanade

 

11.Zagreb Zaman Makinesi ile Zamanda Yolculuk

Nisan’dan Ekim’e kadar her hafta sonu bir müzik, dans ve tiyatro programı Eski Zagreb’i hayata döndürmeyi amaçlıyor. Sokak müzisyenlerini, geleneksel kıyafetli kumica kadınlarını, Banski Dvori’yi ve Zrinjevac parkında grup konserlerini izleyebilirsiniz.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-zagreb-zaman-makinesi

 

12.Tvornica Kulture’da Canlı Müzik Şovu İzleyin

Hipster Zagreb’in kalbinde yer alan Tvornica kulture (Kültür Fabrikası), alternatif rock, indie pop sevenler için Zagreb’in en eski ve en önemli mekanıdır. Buena Vista Social Club’dan Nick Cave, Macy Gray ve Gotan Project’e kadar, büyüleyici ve eklektik bir müzik programı için mekanı takip edin.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-tvornica-kulture

 

12.Maksimir Park’ta Piknik Yapın

Merkezin doğusunda, Güneydoğu Avrupa’nın en eski halka açık parkı olan huzurlu Maksimir Parkı yer almaktadır. 1794’te açılmış, meşe ormanları, çayırlar, çimenler ve yapay göllerle İngiliz tarzı peyzajlıdır. Yeşilliklerin arasında 19. yüzyıldan kalma bazı çarpıcı binalar var: Echo Pavilion, Piskopos Haulik’in Yeni Villası, Gatekeeper’s Cabin, Gazebo (veya Belvedere Pavilion), Swiss House, Dikilitaş. Ayrıca Zagreb Hayvanat Bahçesi de var. Ayrıca Mayıs sonundan Eylül ayına kadar her Cumartesi, hayvanat bahçesinin yakınındaki bir noktadan, sürprizlerle dolu bir piknik sepeti alabilirsiniz.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-maksimir-park

 

13.Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’ni Ziyaret Edin

Hırvatistan’ın amiral gemisi sanat müzesi Sava Nehri’nin güneyindedir ancak tramvayla kolayca ulaşılabilir. Yeni (2009) bina, Hırvat ve uluslararası sanatçıların yaklaşık 12.000 eserinden oluşan kalıcı bir koleksiyona sahiptir. Çağdaş sanat trendleriyle kafası karışanlar için, yardımcı paneller sanatçıyı 20. ve 21. yüzyılın başlıca sanatsal hareketlerinin içine yerleştirir. Sanja Ivekovic’in tacize uğrayan kadınların hikayelerini belgeleyen “Kadın Evi” adlı enstalasyonu görmenizi öneririz.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-modern-ve-cagdas-sanat-muzesi

 

14. Belvedere Rooftop Lateral’den gün batımını izleyin

Bu çatı katı barı, Hırvatistan’ın en yüksek gökdeleninin tepesinde yer almaktadır. Zagreb otogarı yakınındaki Strojarska caddesinde, VMD gökdelen gökyüzüne doğru 96 metre yükselerek 26 kata ulaşıyor. Kokteylleri karıştırmak veya kahve süslemek olsun, bu alanlarda baristalar usta… Ve elbette manzaralar da cabası…

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-belvedere-rooftop-lateral

 

15.Jarun Gölü’nde Dinlenin

Zagreb’in en sevilen festivallerinin çoğu, güneybatı Zagreb’deki bu yapay göl ve eğlence bölgesinde gerçekleşir. Yürüyüş ve bisiklet yolları, göl kenarında kafeler ve evet, çakıllı plajlar var. Geceleri bölge müzik barları ve dans kulüpleri ile canlanır. Jarun Gölü’ne tramvayla ulaşmak kolaydır. Gölün çevresinde gezinmek için bisiklet, içinde kürek çekmek için ise kano kiralayabilirsiniz.

 

hirvatistanda-gezilecek-yerler-jarun-golu

 

16. Plitvice Gölleri Milli Parkı’na günübirlik gezi yapın

Zagreb’ten çıkarak yakın çevrede katılabileceğiniz çok sayıda günübirlik gezi var ama en iyisi Unesco Dünya mirası alanı olan Plitvice Gölleri Milli Parkı. 16 masmavi göl, benzersiz ve unutulmaz bir manzarayla sayısız şelale aracılığıyla birbirine bağlanır. Göller Zagreb’ten yaklaşık 2,5 saat uzaklıktadır ve her iki yönde de sık otobüs seferleri vardır.