Maldivler’e seyahat ederken hangi belgelere ihtiyacım var? - STH Team
 

Maldivler’e seyahat ederken hangi belgelere ihtiyacım var?

Turkuaz suları, bembeyaz kumları ile rüyaları süsleyen Maldivler'e gitmeye karar verdiyseniz, Covid19 kapsamında alınan tedbirlerle ilgili yazımızı okumanızı öneririz.

Maldivler’e seyahat ederken hangi belgelere ihtiyacım var?

Öncelikle varışta ücretsiz sunulan 30 günlük turist vizesinin devam ettiğini hatırlatmak isteriz. Giriş için sunulması gereken belgeler;

  1. Otel Rezervasyon Belgesi
  2. Uçak Biletleri
  3. Seyahat başlangıç tarihi itibariyle 6 Ay geçerliliği olan pasaport (Pandemi sebebi ile şu an 1 ay geçerliliği olan pasaport ile seyahat edilebilmektedir. https://immigration.gov.mv/tourist-visa/)
  4. İngilizce Negatif Covid-19 Test sonucu raporu (İsim-Soyisim – pasaporttaki gibi, Pasaport Numarası, Testin yapıldığı tarih, Testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi, Test Tipi – PCR ve sonucu mutlaka evrak üzerinde yazmalıdır.)
  5. Doldurulmuş Sağlık Beyan Formu Barkodu (dönüşte de doldurulması gerekmektedir)

PCR Testi için Detaylar

VARIŞ:

Maldivler’e seyahat edecek 1 yaş ve üzeri tüm yolculardan Maldivler’e uçuştan en fazla 96 saat önce yaptırılmış PCR testi sonucu talep edilmektedir. Bu test sonucunun İngilizce olarak alınması gerekir. E-Nabız sisteminde PDF olarak Türkçe ve İngilizce şeklinde indirme seçenekler bulunmaktadır. Test sonucunda mutlaka;

Testin yapıldığı tarih

Pasaport Numarası

Testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi

Test Tipi – PCR

Test sonucu belirtilmelidir.

 

DÖNÜŞ:

Türkiye’ye dönüşlerde Türk Hava Yolları, Emirates ve Qatar Havayolları ile seyahat eden misafirler;

  • Seyahatten en az 14 gün önce 2 doz aşı işlemi tamamlanmış ise Türkiye’ye dönüşlerinde PCR testi gerekliliği bulunmamaktadır.
  • 2 doz aşı işlemi tamamlanmamış ya da 2. Aşının üzerinden 14 gün geçmemiş misafirler eğer 6 ay içerisinde Covid-19 geçirdiyse bunu belgelemesi durumunda girişte gereken PCR testinden muaf olacaktır.
  • Hiç aşı olmamış ya da 2. Aşının üzerinden 14 gün geçmemiş ve son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirmemiş misafirlerin mutlaka Türkiye’ye girişte PCR testi ibraz etmesi gerekir.
  • 12 yaş altı yolcular PCR testinden muaftır.

Türkiye’ye dönüşlerde Etihad Hava Yolları ile seyahat eden misafirler;

  • Aşı durumuna ve yaşa bakılmaksızın uçağa kabul edilebilmesi için en fazla 72 saat önce yapılmış PCR Testi ibraz etmelidir.

PCR Testi ibrazı gereken yukarıdaki durumlarda dönüş gününden 1 gün önce kalınan tesiste mutlaka test yaptırmak gerekmektedir. Her otel ek ücret karşılığında test hizmeti sunuyor ve bu tutarın misafir tarafından direk otelde ödenmesi gerekir. Fiyatlar otelden otele değişiklik gösterir. Çıkıştan 2-3 gün önce misafirlerimizin resepsiyon ile test zamanını kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz.

Sağlık Beyan Formu için Detaylar

VARIŞ:

Sağlık Beyan Formu (HDF) Male’ye varışınıza 48 kala gidişte ve ayrıca dönüşte Maldivler’den ayrılmadan uçuşunuzdan 48 saat önce mutlaka doldurulacaktır. Daha erken doldurulması halinde barkod geçerliliğini yitirecektir ve havalimanında tekrar doldurulması gerektiğinden uzun beklemelere ve transfer aksamalarına sebep olabilir. Online olarak doldurulması gereken bu forma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde formu doldururken test sonucunuzu (pdf) ,bir fotoğrafınızı (jpeg) bu linke yüklemeniz gerekecektir. Doldurma işlemini tamamladıktan sonra sistem size 48 saat geçerli bir barkod verecektir. Pasaport kontrolünde bu barkodu okutmanız gerekmektedir.

Kontrol esnasında barkodun geçerlilik süresinin dolmadığından emin olunuz.  

https://imuga.immigration.gov.mv/ethd/create

Test sonucunuzun çıktısının yanınızda bulunması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca imkanınız varsa formu doldurduktan sonra çıkacak barkodun çıktısını yanınıza alabilirsiniz. Eğer imkanınız yoksa mutlaka ekran görüntüsü ya da fotoğraf olarak telefonunuza kaydediniz.

 

DÖNÜŞ:

https://imuga.immigration.gov.mv/ethd/create

Aynı link üzerinden dönüşte de Maldivler Sağlık Beyan Formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu defa PCR test sonucunu yüklemek zorunlu değildir. Fotoğraf yüklemeniz yeterli olacaktır. Uçuşunuza 48 saatten daha az süre kala doldurduğunuzdan emin olunuz.

Türkiye’ye dönüşlerde aşağıdaki link üzerinden Türkiye Giriş Formunu doldurmanız ve verilecek barkodu saklamanız gerekecektir. Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır. 6 yaş ve üzeri tüm yolcular için zorunludur.

https://register.health.gov.tr/

Dönüşte yaptıracağım Covid-19 testim pozitif çıkarsa ne olacak?

Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmalı mıyım?

Otelinizde yaptıracağınız Covid-19 testinizin pozitif çıkması durumunda ülke kuralları gereği 14 gün karantinaya girmeniz gerekecektir. Sağlık Bakanlığının getirdiği bir kural sebebiyle 2. Bir test olmak isterseniz karantina sürenizin bitmesini beklemeniz gerekir.

Test sonucunuz pozitif geldiğinde kaldığınız otel karantina sürecinizde konaklamanız için bir fiyat teklifi sunacaktır. Eğer kabul etmek istemezseniz devletin belirlediği izolasyon tesislerinden birinde daha uygun fiyatlarda karantina sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Oluşması durumunda hastane masrafları, ekstra transfer ücretleri ve izolasyon tesislerinin bir kısmını karşılayan yerel sigorta seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://allied.mv/insurance-plan/allied-inbound/

Maldivler’e varışımda COVID-19 Testi yaptırmalı mıyım?

Sadece COVID-19 semptomları gösteren, ateşi 38 derecenin üzerinde olan, öksürük, hapşırık gibi şikayetleri olan yolcular ek ücret karşılığında COVID-19 Testi için yönlendirilecektir. Ancak bazı oteller varışta zorunlu olarak ücretsiz PCR testi yapmaktadır ve test sonuçları gelene kadar misafirlerin odalarından ayrılmamalarını talep etmektedir.

Otelime varmadan önce hangi kontroller yapılacak?

Tüm turistlere ateş kontrolü yapılacaktır. Ayrıca Maldivler Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testi için seçilebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda bu test ücretsiz olarak yapılabilir.

Tatilime başlamadan önce 14 günlük karantina süresi gerekli midir?

Hayır, COVID-19 belirtileri göstermeyen turistler için seyahat başlangıcından önce herhangi bir karantina kuralı bulunmamaktadır.

Maske takmalı mıyım?

Evet. Tüm turistler havalimanında, otele yapılacak transfer süresince ve tüm ortak olanlarda maske takmak zorundadır.

Havaalanında izlenmesi gereken sosyal mesafe kurallarını nasıl takip edeceğim?

Tüm sosyal mesafe kuralları yolcu terminallerinde mesafe bilgileri ile açıkça işaretlenmiştir. Havaalanı genelinde el dezenfektanları ve hijyen tesisleri bulunmaktadır.

Otelime nasıl gideceğim?

Bu süreçte herhangi bir değişiklik olmamıştır. Havalimanı yetkilimiz misafirlerimizi yönlendirmektedir.

Otelimde sağlık hizmeti veriliyor mu?

Evet, tüm turistik tesisler ek ücret karşılığında sağlık tesislerine ulaşım imkanı, kişisel koruyucu ekipmanları sağlamaktadır. Ayrıca otel bünyesinde 24 görevli bir doktor bulunmaktadır.

Tatil sürem boyunca farklı bir adayı ziyaret edebilir miyim?

Hayır, Turistler yeni bir karara kadar başka bir adayı ya da başkent Male adasını ziyaret edemezler. İki farklı otelde konaklamak isteyen misafirler için ada geçişlerinde ek PCR testi yapılması gereklidir. Ayrıca bazı oteller tarafından alınacak bazı izinler gereklidir.

Transit uçağım sebebiyle Male’de kalmam gerekirse ne olacak?

Rezervasyon yetkilinizin, seyahatiniz öncesinde transit konaklamanız için gerekli ayarlamaları yapması gerekir. Sağlık Koruma Ajansı tarafında yetkilendirilmiş transit otellerden birini kullanabilirsiniz.

Güvenli bir tatil deneyimi için ne yapabilirim?

Lütfen seyahatiniz boyunca hijyenin ve el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu hatırlayınız.

Tatilinizin tadını çıkarken güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini sağlamamıza yardımcı olmak için ülkeye gelmeden önce tüm ziyaretçilerin Maldivler’in iletişim/izleme uygulaması “TraceEkee” yi yüklemlerini tavsiye ediyoruz. Bazı oteller bunu zorunlu tutmaktadır.