13 Etkinlik Planlama Hatası ve Çözümleri - STH Team
 

13 Etkinlik Planlama Hatası ve Çözümleri

Etkinlik planlama işinde her zaman beklenmedik sorunlar ortaya çıkabilir. CareerCast’in yapmış olduğu bir araştırmaya göre etkinlik planlamanın en stresli altıncı iş olduğu bulunmuştur. Ancak bu durumun sizi korkutmasına izin vermeyin çünkü bu makale size yardımcı olabilir. Bu makalede size etkinlik planlarken sık karşılaşılan 13 sorunu ve olası çözümlerini sunuyoruz.
1-Etkinlik için fazla harcama yapmak veya yeterli paraya sahip olmamak

Çözüm: En uygun bütçeyi planlamak için araştırma yapın

Etkinliğinizin maliyetini hesaplamak zorlayıcı olabilir. Bunun için detaylı bir bütçe analizi yapmanız gerekir. Etkinlik planlanma aşamasındayken olası maliyetleri hesaplamaya başlamak faydalı olacaktır. Erken tahminler yapmak ve başından sonuna kadar doğru bütçe takibi yapmak, süreç boyunca isabetli finansal kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri

 

2-Etkinliğe yeterli katılım gösterilmemesi

Çözüm: Etkinlikten önce katılımcılarınızla iletişim kurun

İnsanlar bilgi sahibi oldukları etkinliklere katılmaya daha eğilimli olurlar, bu sebeple davet edilen herkesle iletişimin kurulması önemlidir. Katılımcılara etkinliğin tarihi, saati, konumu ve teması ile ilgili bilgilendirmeler yapılmalıdır.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-etkinlige-katilim-gosterilmemesi

 

3-Yetersiz sayıda personel bulunması

Çözüm: Yüksek katılıma hazırlıklı olun

Bu durum etkinliğinizi insanlara başarılı bir şekilde sunduğunuzu gösterir ancak personel yetersizliği bir çok açıdan problem oluşturabilmektedir. Bunun için en iyi çözüm yüksek katılıma önceden hazırlıklı olmaktır. Aynı zamanda daha fazla yemek ve ek personel ihtiyacı için bütçede pay bırakılmalıdır.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-yetersiz-sayida-personel-sayisi

 

4- Etkinlik sırasında müşterilerinizin ilgisini kaybetmek

Çözüm: Müşterilerinizin ilgisini aktivitelerle canlı tutun

Müşterilerinizin ilgisini canlı tutabilmek için onlarla iletişim kurularak ilgi ve isteklerine yönelik aktiviteler planlayabilirsiniz. Ayrıca bu aktivitelerin arasında molalar planlamak ilginin dağılmasını önler.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-etkinlik-sirasinda-musteri-ilgisini-kaybetmek

 

5-Etkinliğe düşük katılım gösterilmesi

Çözüm: Katılımcıları etkinliğe katılmaya teşvik edin

Bazen insanları motive etmek için gereken tek şey ek bir teşviktir. Kitlenizin katılım sağlaması için onlara etkinliğe katılmanın avantajlarını sunun. Etkinlik sırasında çoğunluğun katılım gösterebileceği aktiviteler oluşturmak ve kazanan kişileri ödüllendirmek katılımcılarınızı teşvik edebilir.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-etkinlige-dusuk-katilim-gosterilmesi

 

6-Karmaşık hediye ve yemek hizmeti

Çözüm: Güvendiğiniz bir tedarikçi firmadan faydalanmak

Güvendiğiniz bir tedarikçi firmadan faydalanmak lojistikle ilgili oluşabilecek problemlerin riskini azaltır. Eğer daha önce çalışmış olduğunuz bir firma yoksa bilinen ve iyi referanslı bir tedarikçiden destek almak sizin için daha garantili olacaktır. Firmanıza karar verdikten sonra tek bir firmayla ilerlemek olası karmaşaları önler.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-karmasik-hediye-ve-yemek-hizmeti

 

7- Etkinlik sırasında beklenmeyen teknolojik sorunlar oluşması

Çözüm: Titizlikle kontrollerinizi yapın ve yedek bir plan bulundurun

Etkinliklerinizde oluşabilecek teknolojik sorunlardan dolayı vakit kaybetmemek için önceden her şeyi titizlikle kontrol edin. Kontrol etmek zaman kaybına neden olabilecek sorunlarla karşılaşmanızı önler ve sorunların erken belirlenmesine ve çözülmesine yardımcı olur.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-etkinlik-sirasinda-beklenmeyen-internet-problemleri

 

8- Etkinlik günü kötü hava koşulları veya mekanla ilgili problemlerle karşılaşmak

Çözüm: Her zaman en kötü senaryoya hazırlıklı olun

Kötü hava koşullarının size engel olmaması adına her zaman bir yedek planınız olmalıdır. Örneğin açık havada bir etkinlik yapıyorsanız etkinliğe içeride devam etme olanağı olan bir yer ayarlayın. Mekanla ilgili bir sıkıntının ortaya çıkma ihtimaline karşı mutlaka yedek bir mekan bulundurun.  En kötü senaryoya hazırlıklı olmak etkinliğinizi güvence altına almanıza yardımcı olacaktır.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-etkinlik-gunu-hava-kosullari

 

9-Son dakika konuşmacı iptalleri

Çözüm: Yedek konuşmacı bulundurun

İlgi çekici bir konuşmacı bulmak, bir etkinlik için en önemli unsurlardan biridir. Konuşmacının sizi son dakika iptal etme riskine karşı yedek konuşmacı bulundurmak kurtarıcı olacaktır.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-son-dakika-gorusmeci-iptali

 

10- Sponsor bulma ile ilgili zorluklar

Çözüm: Sponsorlarınız için bir seçenek listesi oluşturun

Sponsor bulmak için çok uzun süre beklemek etkinliğinize zarar verebilir. Sponsorlara erkenden odaklanmak, daha sonra oluşabilecek baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve tüm seçeneklerinizi zamanında gözden geçirmenizi sağlar. Ayrıca, potansiyel ortakların büyük bir listesini hazırlamalı ve ekibinize danışmalısınız, çünkü sonunda bir anlaşmaya varmadan önce birkaç seçeneği gözden geçirmeniz gerekebilir.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-sponsor-bulma-ile-ilgili-zorluklar

 

11- Zaman çizelgenizde olası değişiklikler için yeterli alan bırakmamak

Çözüm: Esnek bir zaman çizelgesi oluşturun

Etkinliğiniz için mükemmel bir plan yapmaya ne kadar uğraşırsanız uğraşın, her zaman beklenen zaman çizelgesini takip etmeyen bir durum olacaktır. Etkinlikleriniz planlanandan daha uzun veya kısa sürebilir. Bunun için de programı hazırlarken esnek davranmakta fayda vardır.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-zaman-cizelgenizde-beklenmeyen-degisiklikler

 

12- Etkinliğin detayları ile ilgili müşterilerinizin fikirlerini almamak

Çözüm: Müşterilerinizin beklentilerini öğrenin

Müşterilerinize önceden ne istediklerini sormayı deneyin; bu, bir anket yoluyla istatistiksel olarak veya basit konuşmalar yoluyla yapılabilir. Müşterileriniz önerilerinizden herhangi birine isteksizce yanıt verirse, onlara ne tercih edeceklerini sorun. Her tavsiyeye göre hareket edemezsiniz, ancak etkinliğinizi unutulmaz ve keyifli bir deneyime dönüştürmek için ortak istekleri yerine getirmek iyi bir fikirdir.

 

etkinlik-planlama-hatası-ve-cozumleri-etkinlik-detaylari-ile-ilgili-musteriden-fikir-almak

 

13-Her şeyi tek başına planlamaya çalışmak

Çözüm: Yardım isteyin

Yardım istemekten korkmayın, yardım istemek planınızı daha üretken hale getirir ve bu da etkinliğinizi mümkün olan en iyi versiyonuna dönüştürebilir.

 

 

Kaynak:: www.hoppier.com

Çeviri: Ecem Özkan