Dell Technologies Ülke Satış Lideri Ümit Yeşiltaş’la Yaşam ve Teknoloji Üzerine - STH Team
 

Dell Technologies Ülke Satış Lideri Ümit Yeşiltaş’la Yaşam ve Teknoloji Üzerine

“Bu hayatta gelip geçiyoruz. Önemli olan geçtiğimiz yerlerde ayak izleri bırakabilmek"

Söyleşi-Fotoğraflar: Martı Zeyrek

Konuğumuz Ümit Yeşiltaş. Profesyonel yaşantısı, İstanbul Üniversitesi’nde verdiği Dijital Dönüşüm dersleri, hobileri ve yaşam üzerine çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Oyuncak Müzesi’ndeki bu sohbetimize katılmak ister misiniz?

Merhaba Ümit Bey, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Dell Technologies Türkiye’de son kullanıcı çözümlerinden sorumluyum. Bunun yanı sıra İstanbul Üniversitesi’nde Dijital Dönüşüm dersi veriyorum. Start-up’larla da yakın çalışıyorum. Evliyim, 8 yaşında Zeynep Ece adında bir kızım, 13 yaşında da Yakup Efe adında bir oğlum var. Hem Ege’ye hem de Karadeniz’e sık sık gitmeye çalışıyoruz. İş hayatımız da yoğun geçiyor.

           dell-technologies-ulke-satis-lideri-umit-yesiltasla-yasam-ve-teknoloji-uzerine

 

Biz söyleşimizi Oyuncak Müzesi’nde gerçekleştiriyoruz. Sizin de yanınızda bir oyuncak görüyoruz. Onu tanıyabilir miyiz?

Oyuncak Müzesi’nde söyleşi yaptığımız için, kendime uğurlu bulduğum bir oyuncak vardı, onu getirdim. Bir ismi yok, ama bana uğurlu geliyor. Sarı-lacivert renklerinden de anlaşıldığı gibi Fenerbahçeli. İş dışında sporla çok ilgileniyorum. Fenerbahçe Kongre üyesiyim. Fenerbahçe hem oğlumun, hem benim hayatımda önemli bir yer tutuyor. Sürekli maçlara gidiyoruz, basketbol, futbol… Ayrıca oğlum tenis oynuyor, ben de ona eşlik etmek için tenis öğrendim. Spor bizim için oldukça önemli.

dell-technologies-ulke-satis-lideri-umit-yesiltasla-yasam-ve-teknoloji-uzerine

Spor dışında ilgi alanlarınız neler?

Sporun dışında en büyük hobim sokak fotoğrafçılığı yapmak. Arkadaşlarımızla oluşturduğumuz bir fotoğraf kitabımız da var. Adı “Ben İstanbul”. İstanbul’un sokaklarını, tarihi yerlerini geziyoruz. Orada sokakta karşılaştığımız insanlarla söyleşi yapıyoruz. Onların hayatlarını dinliyoruz. Kendi hayatlarımızı onlarla paylaşıyoruz. O nedenle fotoğraf spordan sonra beni besleyen en önemli konulardan bir tanesi. Size birkaç fotoğraf göstermek isterim. Bu fotoğrafım benim iş sunumlarıma gittiğimde STH Team’den bir arkadaşımızın bana poz vererek çektiğim bir fotoğraf. Bu, jüri tarafından seçildi ve fotoğraf kitabına girmeye hak kazandı.

dell-technologies-ulke-satis-lideri-umit-yesiltasla-yasam-ve-teknoloji-uzerine

Buradaki ise benim kızımın bir fotoğrafı. Her zaman fotoğraf makinem yanımda ve hoşuma giden kareler yakaladığım zaman fotoğraflamayı seviyorum. Fotoğraf da benim hayatımda önemli bir yer tutuyor. Bunun haricinde kızımın da biraz desteğiyle müziğe başladım. Kızım piyano çalıyor. Biliyorsunuz, pandemide, evde kaldığımız dönemde yeni alışkınlar edindik; ben de klarnet çalmaya başladım. Spor, fotoğraf ve müzik iş hayatı dışında benim gündemlerimden bazıları.

dell-technologies-ulke-satis-lideri-umit-yesiltasla-yasam-ve-teknoloji-uzerine

Bu değişik ilgi alanlarınız size mutlaka ilham veriyordur. Hobilerinizin iş hayatınıza etkileri nasıl oluyor?

Bu hayatta benim gördüğüm en önemli gerçeklerden bir tanesi: Bu hayatta gelip geçiyoruz. Geçtiğimiz yerlerde ayak izleri bırakabilmek çok önemli bir konu. O nedenle fotoğrafla insanlarla etkileşim içinde olmak, beni çok besliyor. Empati seviyem artıyor, beni sürekli geliştiriyor. Diğer insanların hayatlarına dokunmak, beni duygusal olarak güçlendiriyor. Daha sakin, daha olgun olmamı ve konulara daha objektif yaklaşmamı sağlıyor. Sadece iş hayatımda değil, özel hayatımda da avantaj sağlıyor. Bu tabi ki çift taraflı bir öğrenme. Başlangıçta da söylediğim gibi İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilerle bir aradayım. İşletme Fakültesi’nde Dijital Dönüşüm dersi veriyorum. Onların hayatında da katkı sağlayacağımı düşünerek öğrendiklerimi onlarla da paylaşıyorum. Onlardan da öğreniyorum. Günün sonunda evet, yoruluyorum. Yoğun bir iş tempom da var. Ama onların geri bildirimlerini aldığım zaman, “Buna değer” diyorum, yorgunluğumu unutuyorum. Ben birkaç öğrencimin benimle paylaştığı geri bildirimleri de bugün getirdim. Sizinle de paylaşmak isterim. Mesela bir öğrencim, “Hocanın dediği gibi, ‘Korkmayın bu hayat sizin’. Bu tarz anlatımları hocamız yaşanmışlıklarla pekiştirdiğinde çok değerli hayat derslerine dönüşüyor.” şeklinde bir değerlendirmede bulunmuş. Bir başka öğrencim şu şekilde değerlendirmiş: “Evet, derste teoriyi de öğrendik, hatta yaptığımız sunumlarda bunu anlattık. Ama sadece İngilizcenin önemini anlattığı o dersi asla unutamam. Bunu asla yapmak zorunda değildi. Şu anda İngilizce kursumun ikinci ayındayım. Beni müthiş gaza getirdiniz hocam”. Bir başka öğrencim ise şunları paylaşmış: “Sadece ders değildi gerçekten. Beraber vakit geçirmekten keyif aldığım. Beni hayattan koparıp ideallerime, hedeflerime yönlendiren, hepsinden önemlisi, inanmanın ne kadar önemli ve kutsal olduğunu öğreten bir dersti. Bu dersler bana nasıl farklı pencerelerden bakacağımı öğretti.” İşte bu müthiş bir şey. Bunu okuduğunuz zaman, gerçekten bütün yorgunluğunuzu unutuyorsunuz. Ailenizden zamanı alıp öğrencilerinizle paylaştığınız için, bu kadar yoğun tempoda, buna zaman ayırmasam mı, diye tereddüt ettiğiniz anda sizin sürdürmenizi sağlıyor. Başka bir öğrencim de kısaca şunu söylemiş: “Kendimin farkına vardım.” Dijital dönüşüm dersinin bunların ne alakası var? Diye düşünebilirsiniz ama şöyle bir bağlantısı var: Dijital dönüşümün önündeki en önemli engellerden bir tanesi, iş gücü dönüşümü, çalışanların dijital dönüşüme karşı ön yargıları. İnsanlar değişikliklere direnç gösterebiliyorlar. Öncelikli olarak kendilerini bu değişime hazırlamaları gerekiyor. O yüzden öğrencilerin kendi dönüşümlerini sağlamaları, dijital dönüşüm veya kendi hayattaki dönüşümleri için oldukça önemli bir konu. Ben de açıkçası bu geri bildirimlerden çok rahat görebiliyorum ki, başarılı olmuşuz. O yüzden yorgunluğumuzu unutuyoruz. Bu benim için oldukça motive edici.

hobilerin-is-hayatına-etkisi

Size göre doğayla teknolojinin nasıl bir ilişkisi var?

Ben doğayla teknolojiyi pandemi döneminde iç içe yaşayarak içselleştirdim açıkçası. Kapanma döneminde, biz ailece eşimin köyüne Milas’a gittik. Online eğitime ve uzaktan çalışmaya orada başladık.Maske takmadık, köy hayatına adapte olduk. Uzaktan çalışmayla birlikte bütün işlerimizi köyden yürütür hale geldik. 5-6 ay bu şekilde devam ettik. Bizim doğada gördüklerimizin bizim hayatlarımızla kopuk olmadığını, iç içe olduğunu fark ettim. Teknoloji şirketinde çalıştığım için doğayla teknolojiyi iç içe nasıl geçirebiliriz, diye düşündüm. Doğada çalışırken paylaşımlar yapmayı, farklı yerlerde söyleşiler yapıp, kendi sektörüme de doğal hayatı aşılamaya çalıştım kendimce. Doğadan öğreneceğimiz çok şey var. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren doğanın içinde oldukları zaman daha yaratıcı oluyorlar. Doğa en büyük ilham kaynağı. Ben kendi hayatımda çocuklarla birlikte doğada olmayı çok önemsiyorum. Hatta artık geri dönmüş olsak bile, ekiplerimizle işlerimizi her zaman ofis toplantılarında değil de, doğada farklı yerlerde de toplanarak konuşmaya başladık. Ben Karadenizliyim, fındık tarafından geliyorum, eşim Egeli, zeytinyağını biliyor. Çocuklarımız da ikisinden de besleniyor.

dogayla-teknolojinin-iliskisi

Pandemiden sonra tekrar şehir hayatına mı döndünüz?

Evet, pandemi bitti. “Köyden indim şehre” oldu (!)

Bu dönüşüm, şirketlerin karşısına ayak uydurmaları gereken yeni normlar çıkartıyor mu?

Bu hibrit çalışma sürecinde hiçbir şey eskisi gibi değil. Aslında hepimiz birer dijital çalışanız. Dijital çalışanların memnuniyeti verimlilik açısından oldukça önemli bir konu haline geldi. Pandemi öncesinde yöneticilerin sadece %29’u bir Cuma günü çalışanlarının home-office çalışmalarına izin veriyordu. Ancak şu anda %74’ü kalıcı olarak uzaktan çalışmayı iş hayatlarına adapte ettiler. En önemli konu çalışanların motivasyonu, üretkenliği. O yüzden kullandıkları teknoloji çok önemli hale geldi. Mesela çift monitör kullanma veya dış ortamda video konferanslara katılabilme, gibi konular çok önemli hale geldi. Burada kullanılan cihazların şarj süreleri, internete kolay erişebilmeleri öncelik kazandı. Hibrit çalışma artık bizim hayatımızda vazgeçilmez bir hal aldı. Kurumlarda gördüğümüz yansıması ise, artık çalışanlarını hibrit çalışacak şekilde iş hayatlarını sürdüreceklerini öngörerek stratejiler belirliyorlar. Dell Technologies olarak kurumların bu ihtiyaçlarına da yardımcı oluyoruz.

dell-technologies-ulke-satis-lideri-umit-yesiltasla-yasam-ve-teknoloji-uzerine

Sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyorsunuz. Bu alanda neler yapıyorsunuz?

Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak, hem bizim şirket olarak, hem benim bireysel olarak vazife edindiğim konulardan bir tanesi. Bildiğiniz gibi bizim genel müdürümüz Işıl Hasdemir. Işıl Hanım da kız öğrencilerin teknoloji alanında eğitim görmelerini, STEM alanına yönlendirilmelerine oldukça önem veriyor. Kadın çalışanların teknoloji alanındaki payları çok çok düşük. Dell Technologies’in hedeflerinden bir tanesi de çalışanların %50’sinin kadınlardan oluşması. Açıkçası kız öğrencilere mentorlük yapılması beni de çok motive eden konulardan bir tanesi. Benim de bir kızım var. Onunla ara sıra söyleşiyoruz. O da ileride dans, tasarım gibi konularla ilgilenmek istiyor. Ama teknolojiyle bu alanları bütünleştireceğini düşünüyor. Açıkçası bunları onlardan duymak benim için de mutluluk kaynağı oluyor. Diğer kız çocuklarına da yardımcı olabilecek bir aksiyon içerisinde olabileceksem bu beni çok mutlu ediyor. Şirketimin bu çabayı göstermesi beni gururlandırıyor, ayrıca benim de bunun bir parçası olmam da benim hayat ritmimi tutturmamdaki en önemli motivasyon kaynaklarından bir tanesi.

sosyal-sorumluluk-projeleri

Seyahat etmeyi seviyor musunuz? Türkiye’de ve dünyada en çok etkilendiğiniz yerler nereleri oldu, hangi ülkelere gitmek istersiniz?

Seyahat etmeyi çok seviyorum. Türkiye’de Gaziantep beni etkileyen yerlerden bir tanesi. Karadeniz sahili, Ordu-Artvin arası çok orijinal bir yer. Türkiye’nin her yeri çok güzel. Yurt dışında ise hemen hemen pek çok yere gittim en çok İskoçya’dan etkilendim ama Brezilya, Arjantin tarafına hiç geçmedim. Oraları çok merak ediyorum. Seyahat edecek çok zaman var tabi ama pandemi bütün bu motivasyonumuzu biraz azalttı. İnşallah ilerleyen süreçlerde STH Travel ile güzel lokasyonlar bularak oraları ziyaret edeceğiz.

dell-technologies-ulke-satis-lideri-umit-yesiltasla-yasam-ve-teknoloji-uzerine

Sokak fotoğrafçılığı sayesinde empati yeteneğinizin geliştiğini belirtmiştiniz. Seyahat etmek de ön yargıları kıran bir etkinlik olarak tanımlanıyor. Siz bu ikisini bir arada deneyimlediniz mi? Yani seyahat ederken sokak fotoğrafçılığı yaptınız mı?

Yurt içinde seyahat ederken fotoğraf makinemi her zaman kullanıyorum. Her seyahatimde fotoğraf çektim. Bizim Türk insanının sıcakkanlılığı çok fazla. Misafirperverliği, karşılıklı sohbet alışkanlığı çok fazla. Yurt dışında insanların nasıl karşılayacağından emin olamıyorum. Oralarda biraz daha mesafeliyim açıkçası. Yurt dışında daha çok tarihi binalar ve manzaralar çekiyorum.

Pandemi sonrası teknoloji nasıl değişti, gelecek öngörüleriniz neler?

Uzaktan çalışmaya geçiş esasında teknolojiden beklentileri ve ürün tasarımlarını da etkiledi. Bizler Dell olarak son kullanıcıları dinleyerek, ekosistemde yer alan iş ortaklarımızı dinleyerek ürün tasarımımızı yapıyoruz. Örneğin şu anda cihazlarımızda yapay zekayı kullanıyoruz. Yapay zeka ne yapıyor? Şu anda sizin görüntülü aramada olduğunuzu anlıyor ve internetteki bütün bant genişliğini bu aramaya veriyor. Böylece kesintisiz bir şekilde sesiniz rahatlıkla gidiyor, o anki görüşmede sağlıklı sunumlar yapabiliyorsunuz. Tabi ki şarj ve pil süreleri çok önem kazandı. 20 saatlere varan dayanan cihazlar var. Dell’in en önemli özelliklerinden bir tanesi farklı kullanıcılar için farklı cihazlar önermesi. Örneğin, sahada 7/24 çalışan bir saha uzmanı varsa onlara çift bataryalı, dayanıklı cihazlar geliştirdik. Uzun süreli çalışmaya olanak tanıyan, monitör ve ses sistemleri, konferans görüşme sistemleri gibi çevre birimleriyle birlikte, uzaktan çalışmada verimliliği arttıracak tasarımlara yöneldik.

pandemi-sonrası-teknoloji

Hem Dell Technologies olarak, hem şahıs olarak 2023 beklentileriniz neler? Sizce 2023 yılında gelişme ne alanda devam edecek?

2022 yılı açıkçası teknolojide dijital dönüşümün hızlandığı, bu projelerin devam ettiği bir yıl oldu. 2023’te de bu trendin devam edeceğini öngörüyoruz. Ben bireysel olarak sağlık dolu bir yıl olmasını diliyorum. Hem kendim, hem ailem, dostlarım ve arkadaşlarım için.
Dell Technologies’de benim bu yıl 15.yılım. Bu çok uzun bir süre. Ben bu dönemin beni çok beslediğini düşünüyorum. İnşallah 2023 de heyecanımın, tutkumun artarak devam ettiği bir yıl olur. Şirketim adına ve kendi adıma en büyük temennim bu.

Okurlarımız için bir mesajınız var mı?

Söyleyeceğim tek şey şu: “Hayat çok kısa. Biz gelip geçiyoruz.” Şirketler gelip geçici, çalıştığımız yerlerdeki roller gelip geçici. Önemli olan geçtiğimiz yerlerde güzel izler bırakmak. Hayattaki motivasyonumuzu da hep böyle yukarıya doğru, momentumumuzu da yukarıya doğru tutmak lazım. O yüzden hobilerimizi, bizi motive eden şeyleri de iş hayatımızın içine adapte etmemiz lazım. Ki bu sayede bu momentumumuzu da tutturabilelim, ritmimizi düşürmeden devam edebilelim.

Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.