Deprem ve Travma - STH Team
 

Deprem ve Travma

Kahramanmaraş ve çevre illerinde yaşanan deprem felaketinin derin üzüntüsü içerisindeyiz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde sevdiklerimizle birçok kez sınandık.

 

Bu tarifsiz acı hepimiz için zor geçti ve hepimizin hayatında farklı izler bıraktı. Bu travmatik süreç dolaylı travma belirtileri ve baş etme yöntemleri açısından bilgi almamız gereken bir süreç oldu.Biz de sizinle bu yazımızda travma belirtileri ve travma ile baş etme yöntemleri hakkında bilgi vermeyi amaçladık.

Travma beklenmeyen bir şekilde gelişir, yoğun dehşet, korku ve çaresizlik duyguları ile birlikte bireyin ruhsal bütünlüğünü derinden sarsar. Travmaya verilen tepkiler anormal bir duruma verilen normal tepkilerdir. Dolaylı travmada kişi doğrudan depreme maruz kalmaz ancak dolaylı olarak maruz kalır. Televizyon ve sosyal medyadaki haberleri ve gelişmeleri takip ederek veya çevresinde depremden etkilenen kişiler aracılığıyla maruz kalabilir.

 

deprem-ve-travma

 

Dolaylı Travma Belirtileri
 • Yeniden yaşantılama, travmanın sürekli olarak zihinde tekrarlanmasıdır. Kişinin zihni sürekli deprem ile ilgili haberler ile meşguldür, deprem senaryoları canlandırır, depremle ilgili rüyalar görür.
 • Deprem ile ilgili haberlerden kaçınma davranışlarında bulunur, depremi hatırlatacak kişi veya durumlardan uzaklaşır ve deprem sırasında tehlikeli olabilecek ortamlara girmekten kaçınır.
 • Kişinin kendisi ve çevresinin yaptığı yardımlara rağmen elinden bir şey gelmediğini düşünür ve çaresizlik hisseder.
 • Kişi, temel ihtiyaçlarını karşılayabildiği için karnını doyurabildiği, sıcakta barınabildiği için kendini suçlu hisseder. Kendini birtakım ihtiyaçlarını karşılamayarak cezalandırabilir.
 • Sürekli deprem tekrarlanacakmış gibi hisseder, daima tetikte olur.
 • Aşırı uyarılma yaşar; öfke patlamaları, kaygı seviyesinde artış, uyku problemleri, dikkat dağınıklıkları, yüksek sesten aşırı irkilme, kronik yorgunluk hali, iştah seviyesinde aşırı artma veya azalma, tansiyon problemleri, alkol veya sigara tüketiminde artış gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilir.

 

Dolaylı Travma ile Baş Etme Yöntemleri
 • Birçok insanın benzer duygular yaşadığını ve bu acıyı birlikte yaşadığımızı bilmek ve farkında olmak.
 • Sürekli depremi düşünmemek için çabalamamak, kendine zaman tanımak.
 • Bilgi kirliliğinden uzak durmak, sadece güvenilir kaynaklardan paylaşılan bilgilere güvenmek.
 • Sosyal hayattan izole olmamak, sevdiklerinizle iletişimde olmaya ve görüşmeye devam etmek onlardan uzaklaşmamak.
 • Duyguları ifade etmenin en etkili yollarından biri de kaygıları yazıya dökmektir.
 • Fiziksel sağlık ve ruh sağlığı birbiri ile bağlantılıdır, bu süreçte kendine ve fiziksel ihtiyaçlara özen göstermek.

Deprem kaynaklı dolaylı travma ile baş etmek için etkili olacaktır.

Eğer bu belirtiler bir aydan daha uzun süredir meydana geliyorsa, günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa ve başa çıkmakta zorlandığınızı hissediyorsanız psikolojik desteğe başvurmanızı öneririz. Yakın çevrenizde benzer sıkıntıları yaşayan tanıdıklarınızı gözlemliyorsanız onları da yönlendirebilirsiniz.

Yazı: Ecem Özkan

Kaynaklar

Dönmez. A, (2023, Şubat 9) Deprem Sonrası Ruh Sağlığınızı Koruma Yolları www.fikirturu.com

Özcan. A,  Kaya. C, Özgenç. G, Unutmaz. J, Tokgöz. M, Deprem ve Afet Sonrası İkincil Travma www.medicalpark.com.tr