Hoş Geldin Yaz! - STH Team
 

Hoş Geldin Yaz!

Yaz mevsimi yaz gündönümü ile birlikte resmen başlıyor. Yaz gündönümü, yani ekinoks sanıldığının aksine her zaman 21 Haziran’da gerçekleşmiyor. Gelin yaz gündönümünün astronomik açıklamalarına ve bu özel günü kutlama yollarına birlikte bakalım…

2022 yazı, güneş ışığının en uzun sürdüğü gün olan 21 Haziran Salı günü resmen başladı. Yaz gündönümü ya da ekinoks güneşin konumu ekvatordan maksimum uzaklığa ulaştığında meydana geliyor.

hos-geldin-yaz

Yaz gündönümünün her zaman 21 Haziran’da gerçekleştiğine inanılır, ancak bu doğru değil. Geçen yaz, yaz gündönümü 21 Haziran’da değil, 20 Haziran’da gerçekleşti. Sciences et Avenir sitesine göre, 20. yüzyılda bu gündönümü 36 kez 22 Haziran’da ve 64 kez 21 Haziran’da gerçekleşti. 21. yüzyılda, bu olay 47 kez 20 Haziran’da gerçekleşecek.

Bu olay, Dünya’nın Güneş etrafında döndüğü düzlemdeki doğal eğimden kaynaklanıyor. Bu açı olmasaydı, gezegenimizde bildiğimiz mevsimler var olmayacaktı! O yüzden kesinlikle kutlamaya değer bir gün!

Yaz gündönümü anlamı nedir?

hos-geldin-yaz-gundonumu

Yaz gündönümünde Güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 90°lik açı ile düşer. Yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gündüz süresi uzar, gece süresi kısalır. Bu olay Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşüyle ilgilidir. Gezegenimizin ekseni, ekliptik düzlemine, yani Dünya’nın Güneş’e göre üzerinde hareket ettiği düzleme göre 23 derece eğimlidir. Bu nedenle, Güneş’in gökyüzünde hareket ettiği yanılsamasına sahibiz.

Bu özel günü nasıl kutlayabiliriz?

hos-geldin-yaz-ozel-gun-kutlamasi

Yaşadığımız dünyayı, onun evrendeki kusursuz hareketini ve güneşin gücünü kutlamaya ne dersiniz? Ekinokslar yaşamın ritmine katılabileceğimiz çok özel günlerden bir tanesi… Gelin bugün neler yapabileceğimize birlikte bakalım…

1-Güne erken başlayın

Türkiye’de tüm şehirlerde gün yaklaşık 15 saat sürecek. İstanbul’da 05:32’de doğan güneş 20:40’ta batacak. Ağrı’da ise 04:40’ta doğacak olan güneş 19:39’da batacak.  Bu uzun güne başlangıç için erken kalkıp spor yapmak iyi bir fikir. Doğanın uyanışını ve yaz mevsimini iliklerinize kadar hissetmek ve doğanın ritmiyle kendi kalp atışlarınızı birleştirmek harika bir başlangıç olur.

2-Dışarıda olun

İster çalışın, ister tatilde olun, bugün her fırsatta açık havada olun. Öğle paydosunu parkta pikniğe dönüştürmek ya da tatilde denizin ve güneşin tadını uzun uzun çıkarmak bu günü eğlenceli kılacaktır.

3-Yiyeceklerle ödüllendirin

Mevsimler olmasaydı kuşkusuz bu denli yiyecek çeşitliliği de olmayacaktı. Birbirinden güzel ve renkli yaz meyveleri yiyebilir, harika meyve kokteylleri hazırlayabilirsiniz. Bunu arkadaşlarla paylaşmak ise yaz gündönümünü bir kutlamaya dönüştürecektir.

4-Gün batımını kaçırmayın

Nerede olursanız olun bir fırsat yaratıp yarım saatinizi gün batımına ayırın. Gündelik koşturmacalarımıza bir mola verip içinde yaşamın doğal akışını hissetmek iyi gelecek.